Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Заедно без теб“ – филм за бягството от самия себе си

Снимка: стопкадър YouTube

„Заедно без теб“ за 30 часа. Толкова ще имате на разположение, за да гледате късометражния филм, който интерпретира реалната история на Владимир Пелов и Радослав Колев – мъжете с дългогодишни присъди за убийство, които през 2018 година успяха да избягат от Софийския централен затвор посред бял ден.

Премиерата на филма е тази вечер (22 май) от 18 часа в платформата за българско кино NO BLINK. 30-минутният игрален разказ ще прекара там 30 часа. След това поема към световните филмови фестивали, на които беше селектиран, но не успя да участва заради извънредното положение.

Ако се поровите малко повече в историята на Пелов и Колев, ще разберете, че бягството им от една от най-строго охраняваните сгради у нас е като сюжет от някой екшън трилър. Неслучайно младият режисьор Димитрис Георгиев избира тяхната действителност за скелета, върху който да изгради сюжета на филма си „Заедно без теб“.

Късометражният филм е колкото по действителен случай, толкова и съвсем различна история. Общото между двете са силното желание за свобода и чувствата, които занимават човешката душа – като самотата, страха и безнадеждността.

Два съвсем различни живота. Двама мъже с различни убеждения. Единият преследва отмъщението, другият следва порива на сърцето си. Две съдби, кръстосали пътищата си. Двама затворници с обща цел – свобода на всяка цена. Актьорите Димитър Иванов и Стоян Дойчев влизат в ролите на Виктор Стефанов и Теодор Панайотов, за да разкажат всичко това и да се запознаят с греховете на човека и бягството от самия себе си.

„Заедно без теб“ е черно-бяла история, която не разчита на музика и ефекти, а на актьорски внушения. Ето защо именно актьорите споделиха едно „Време и половина“ със слушателите на програма „Христо Ботев“. Чуйте ги в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На Ивановден с актрисата Ивана Папазова

Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..

публикувано на 07.01.25 в 14:35
 Вера и Андре Шандел

"Есента на ловеца" – Вера и Андре Шандел с кинопремиера за любовта

Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..

публикувано на 07.01.25 в 13:10
Кире Гьоревски (Димитър Общи) в спектакъла „Наблюдателите: хипотеза за отвъдното“ на Явор Гърдев в Народния театър

В обувките на превъплъщенеца

Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..

публикувано на 07.01.25 в 13:05
Дечо Таралежков, Теодора Церовска и Невена Семова

Международен ден на киното с Невена Семова и Дечо Таралежков

Създателите на първия филм Луи и Огюст са смятали, че "киното е изобретение без бъдеще", въпреки че днес това е едно от най-обичаните и предпочитани визуални изкуства в цял свят.  Продуцентът Невена Семова и сценаристът Дечо Таралежков разнищват в нашия разговор как се е развило седмото изкуство.  Киното е "краста" и изисква пълна..

публикувано на 07.01.25 в 09:41

Как мислим за бъдещето

В началото на новата календарна година – времето, в което си даваме обещания и се надяваме на позитивна промяна с филолога Александър Попов и философите Димитър Божков и Петър Горанов разговаряме за бъдеще и утопия.  Как мислим за бъдещето, как проектираме настоящите си знания към предстоящи ситуации?  Как се е променяла представата..

публикувано на 06.01.25 в 18:48