Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бранимир Митов:

Така се получава, че културата трябва да търси задни дворове

Снимка: Радио Благоевград

Театрите и изпълнителските изкуства бяха тежко засегнати от извънредното положение. В студиото на "Нашият ден" актьорът, режисьор, ръководител на театрална школа Бранимир Митов разказва за опитите си да изнесе в Благоевград сцена на открито.

Оказва се, че по общински разпоредби, отнасящи се до открити търговски площи, трябва да се заплатят по 3,60 лв. на квадратен метър тротоарно право. За тип камерна сцена това прави близо 360 лв.

По този начин общината приравнява артистите с търговците и общо взето препятства търсенето на решения артистите да работят, да могат да се изявяват и да контактуват с публиката във време, в която целият независим сектор е в криза.

Бранимир Митов предлага безвъзмездно и напълно безплатно да прави осветление и звук за артистични инициативи в цялата Благоевградска област. Той е създател на на театралната школа „Ер малък“. В нея се обучават над 30 деца от Благоевград по актьорско майсторство. Той е движещата сила зад проектите „Разказвачът на приказки“, „Нощта на театрите“ в Симитли и на „Талантино“ – преглед на театралните школи, който е един от най-добрите фестивали с конкурсен характер в България. Всички тези инициативи се осъществяват от ДТ „Проф. Енчо Халачев“, на който Митов е директор.

В рубриката "Главен герой" Митов разказва за работата си с децата и за усилията да им осигури сцена и възможност да правят театър, да се учат от утвърдени артисти и да развиват талантите си.

"Защото театърът им позволява да култивират умения за работа в екип, да създават приятелства, да четат и разбират текст, да изграждат един друг свят", казва Митов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57