Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психично здраве и ангажирана електронна музика (II част)

Д-р Веселин Тенев, личен архивПродължават срещите на „Аларма“ с д-р Веселин Тенев, легенда от даркуейв-квартета „Мъртви поети“ и от ефира на програма „Христо Ботев“ в близкото минало и лекар-психиатър на първа линия в Айова Сити (и композитор на електронна музика в свободното си време). Водещата Милена Воденичарова и редакторът Цветан Цветанов разговарят с него дистанционно за творчеството по време на пандемия (доколкото на един лекар въобще му остава време за такова), за някои позабравени антипсихотични медикаменти като хлорпромазина, които може би биха имали някаква роля… в третирането на случаи на Covid-19, за това как се ориентират лекарите в морето от информация и дезинформация днес, за това как звучи саундтракът на тази пандемия, за света по време на и след Covid-кризата… В един момент идва и припомнянето на някои авторски рубрики на д-р Тенев отпреди две десетилетия и веднага следва въпросът ако днес му се предложи да води такава радио-, вестникарска или онлайн-колонка (като „Лекар с нож“ едното време), какво би съдържала тя… Музиката, която е включена в онлайн-версията на предаването (с любезно преотстъпени права от автора за вечни времена) съдържа премиерни произведения на двата настоящи музикални проекта на д-р Тенев – по-екстремния и пост-апокалиптичен Crocks In Tears и по-задушевния, ориентиран към ембиънт-музиката Oumuamua Calls.



Очаквайте и още. То винаги има още… Едно пиленце беше прошепнало на екипа на „Аларма“, че се готви и реюниън на „Мъртви поети“, порядъчно осуетен от пандемията. Ама да видим…

ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05