Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сто минути за Ботев

На 2 юни "Аларма" е с начален час 21.20

Христо Ботев, скулптор Васил Гачев Василков
Снимка: Ани Петрова

За Христо Ботев – без патос и без клишета, по човешки. Хора на перото и на духа, свързани с програма "Христо Ботев", споделят свои мисли и думи за Ботев. Някои от тях дойдоха в студиото на "Аларма" с книга, други – с напечатани листове, а един – дори с преписан на ръка любим Ботев стих. Те разказват и по-неизвестни факти от живота и от творчеството на Христо Ботев.

"Всеки има своя Ботев"; "Ботев е от онези изключения, които ясно изпъкват – големите, стърчащите"; "Ботев за мене е плам и символ на движението, символ на това да разместиш водата в едно блато и да видиш, че там има и чиста вода, че има изворче някъде там долу. Той е чист извор – това е Ботев"; "Той е знаел какво прави"; "Той е отивал към своята смърт, към своята жертвена смърт, за да взриви този народ. И наистина, душата на нас – българите – е взривена от тази жертвена смърт, тя не ни дава покой. Той става въглен в нас, така както Исусовата смърт на Голгота не ни дава мира, не ни дава спокойствие"; "Ботев не бива да ни е икона, не бива да е нещо изправено горе на стената, на което ние да падаме ничком и да си бием главата от земята"; "Не може Ботев да бъде превръщан в нещо мъртво, Ботев продължава да е жив, ако го четем"; "В него има много бунт, много бяс има. Как можеш да не харесваш такъв човек, който променя света"; "Ботев би трябвало да бъде нашето огледало, в което да се оглежда нашата чест"; "Ботев за мен е символ-верую"; "Една особена чувствителност е чувствителността на Ботев. Чувствителност към живота, който живееш, към реалността и готовността и с делата си да направиш всичко възможно, че да останеш верен на идеалите си".

Гостите на "Аларма" на 2 юни:

Силвия Чолева – писател, книгоиздател, културен журналист и литературен критик. Има издадени 9 книги с поезия и проза. В програма "Христо Ботев" е един от водещите на "Артефир". Тя води и две рубрики за представяне на книги в предаването "Библиотеката" по БНТ.

Радослав Чичев – поет с 4 стихосбирки и автор на 3 пиеси. Един от водещите на "Аларма" и "Артефир".

Оля Стоянова – писател и драматург, автор на девет книги с поезия, къси разкази, роман и документалистика. Текстовете ѝ са превеждани на 12 езика. Автор е на пиесите „Покана за вечеря“ и „Малки ритуали за сбогуване“. Води предаването „А сега накъде“.

Писателят Митко Новков е ръководител на Радиотеатъра на програма „Христо Ботев“, литературен наблюдател на сп. „Съвременник“, колумнист на Портал „Култура“. Автор е на 8 книги.

Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси. Нейни са романите "Емине", "Майките", "Адриана" и "Марма, Мариам", "Влакът за Емаус" и "Поразените". Теодора Димова е драматург в редакция „Радиотеатър“ на програма "Христо Ботев".

Животът на Антон Митов е свързан с програма "Христо Ботев“ повече от 30 години. През годините е работил като репортер и редактор, автор е на „Как си ти?“ – първото българско токшоу, както и на първото нощно предаване по програма "Христо Ботев“ „Антон Митов шоу“. Автор е на две пиеси на абсурда. Директор на дирекция "Архивен фонд" на БНР.

Милен Панайотов е музикант, композитор и музикален журналист в програма "Христо Ботев". Автор е на предавания за джаз, класическа и старинна музика. Водещ на предаването „Контемпо“.

Дарина Маринова Анастасова е водещ на "Артефир" в петък – поетеса и преводач от руски език. Родена е в Ботевград.

Ася Чанева, журналист в програма "Христо Ботев", водеща в предаването "Аларма".



Бъдете с "Аларма" на 2 юни от 21.20 и 100 минути за Ботев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54