Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Ботйов:

Христо Ботев – най-висша духовна мярка и символ на нацията

Боян Ботйов - правнук на Христо Ботев
Снимка: БГНЕС

За мен Христо Ботев, като историческа личност, е съчетание между думи и дела, най-кратко казано. Това сподели в "Нашият ден" Боян Ботйов, правнук на поета революционер Христо Ботев и председател на фондация "Христо Ботев": 

Единство на думи и дела

"Човек от плът и кръв, един гений, който оставя на България двадесет и няколко стихотворения, едно по-малко познато гениално публицистично наследство и разбира се, живот, отдаден за свободата на България – тази велика саможертва, която извършва той заедно със своите 209 четници от Ботевата дружина."

Духовна мяра и непостижим идеал

"Да, наистина е бил съвършен. Това е човек, който идва на тази земя със знаците на своята предопределеност, както всички велики личности. Съдбата му определя особена роля – чрез своя гений и дело да осмисли цялата Възрожденска епоха и да стане най-висша духовна мярка на нацията и неин символ."

Ботев по света

"Много са преводачите на Ботевото творчество по света – над 40 са езиците, на които е преведена поезията му и части от неговата публицистика, от прозата му. Той е един световнопризнат творец. И ако България беше една Велика сила, каквато е била през Средновековието, той щеше да е сред пантеона на най-известните световни творци и борци за свобода."

Мисията на международната фондация "Христо Ботев"

"Вече 25 години работим да пробуждаме съзнанието на младите хора с творчеството и с делото на Христо Ботев. Връчваме всяка година награда на преподавател в областта на хуманитарните дисциплини на Деня на будителите в различни градове. Много Ботеви вечери, викторини, много работа имаме с младите хора в стотиците училища, носещи името на Ботев. Стремим се да го представяме като една творческа и революционна завършена личност. Младите хора имат нужда от това и те си дават ясна сметка какви са нашите национални герои, какво трябва да вземем от миналото и да го пренесем в днешния ден, за да бъдем достойни наследници на тези, които осигуриха свободата на България."

Почит към Ботев

"Всеки преценява как да почете Ботев и неговите съратници и всички загинали за свободата на България – с минута мълчание под воя на сирените, с препрочитане на неговото творчество, с цвете пред негов паметник... Това е вътрешна потребност и избор на всеки от нас."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44