Галерия „Арте“ представя създадените в най-последно време рисунки на художника Станислав Памукчиев. Това са творби сътворени в условията на принудителната изолация, в ситуация, в която психичната среда е натоварена с екзистенциални напрежения, особена равносметка и изострена сетивност.
Изложбата включва работи в три тематични посоки: разговор със себе си, изживяване и собствено разбиране и усещане на цялата натрупана цивилизация, като търсене на смисъла и фикциите на всичко онова, което ни заобикаля.
Циклите са: „Докосване“, „Завръщане“ и „Свещеното“ като израз на човешката същност с нейните копнежи, желания, утопии, драма и вникване в същността на нашето битие.
И друг път сме казвали, че в практиката на този художник рисунката е работно поле на първия творчески импулс, на първата следа и визуално обозначение на една идея или композиционно решение.
Но в тази изложба и в други негови изяви се уверяваме, че това не са обикновени рисунки, това са завършени с голямо внушение и сила мащабни и като размер и като психични и духовни съдържания, в които има особена сила, артистичност, и майсторство.
Творбите са изпълнени в целия спектър от техники и материали – маслени бои, акварел, туш, пастел, които създават богатството и майсторството на Станислав Памукчиев, отвъд рутината и названието – Рисунки. Това са мащабни, огромни като сила и изживяване творби, които носят в себе си цялата мощ на големите ренесансови художници. За тези проникновени, разтърсващи творби „Монолози – рисунки в изолация“ отново много точни са думите на философа проф. Георги Каприев, който казва: „Памукчиев рисува спасението, станало плът. Рисува пътя, истината и живота – тяхното вчовечено лице. При него то е изначален поглед към кръста – знае бъдещето като настояще. Станислав Памукчиев е в ядрения център на богоизобразяването“.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg