Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво оценява матурата по български език и литература

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Правопис, пунктуация – да, задължително. „В повестта на Елин Пелин „Гераците“ се представя конфликтът между поколенията и разпадането на родовия свят“ – и това може да мине за насъщно знание.

„Какво е подчертаното изразно средство: антитеза, гротеска, метафора, литота?“ – малко се позамисляме за литота, но що е антитеза, гротеска и метафора, трябва да е ясно за средноинтелигентния среднообразован европеец. „Каква функция изпълнява Текст 2? – да анализира, да информира, да регламентира, да пропагандира“ – това не го ли минахме в 4-ти клас?

Стигаме до третия заветен модул: „Прочетете откъсите от разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин и напишете аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе) в обем до 4 страници на тема: „Човекът и неговите съмнения“…

Тук вече съмненията на средноинтелигентния зрелостник надхвърлят възможностите му да прецени дали да поеме риска да изложи разсъжденията си под формата на световноизвестния жанр есе, или да заложи на световнонеизвестния, но силно препоръчван на местна почва от добре осведомени частни преподаватели, жанр интерпретативно съчинение…

Ние пък, като родители и данъкоплатци, сме изцяло обзети от съмнението дали матурата по български език и литература показва реалните умения на младите да боравят с езика и най-вече да разсъждават в писмен текст. Нещо повече, наясно сме, че зрелостният изпит увенчава една формално отричана, но упорито поддържана система на зубрене, преповтаряне на клишета, истерично препускане по курсове и частни уроци, която обслужва определени интереси, но не и благото на децата и благоденствието на държавата ни. 

Дали така мисли и един учител, току-що изпратил своите дванадесетокласници?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53

Националният военноисторически музей отбелязва 6 май с Ден на отворени врати

С вход свободен от 10:00 до 17:00 ч. и празнична програма, Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия . Гостите на музея ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще бъде достъпът и до временните изложби: "Белезите на войната: загубеното..

обновено на 06.05.25 в 09:57

Безплатен музеен тур и активности за деца на 6 май в Музея на авиацията - Крумово

На 6 май (вторник) от 9:30 до 17:00 ч. Музеят на авиацията – филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи Деня на храбростта и Празника на Българската армия с вход свободен, безплатен музеен тур и активности за деца . В деня на отворени врати гостите на музея ще имат възможността да разгледат постоянната вътрешна и външна експозиция,..

обновено на 06.05.25 в 09:28
елен лопатар

И ловците доволни, и елените живи и здрави!

Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..

публикувано на 05.05.25 в 16:15

Десислава Димова, акушерка: Най-трудното е да накараме майката да си повярва

На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..

обновено на 05.05.25 в 11:13