Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво оценява матурата по български език и литература

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Правопис, пунктуация – да, задължително. „В повестта на Елин Пелин „Гераците“ се представя конфликтът между поколенията и разпадането на родовия свят“ – и това може да мине за насъщно знание.

„Какво е подчертаното изразно средство: антитеза, гротеска, метафора, литота?“ – малко се позамисляме за литота, но що е антитеза, гротеска и метафора, трябва да е ясно за средноинтелигентния среднообразован европеец. „Каква функция изпълнява Текст 2? – да анализира, да информира, да регламентира, да пропагандира“ – това не го ли минахме в 4-ти клас?

Стигаме до третия заветен модул: „Прочетете откъсите от разказа „Чорба от греховете на отец Никодим“ на Елин Пелин и напишете аргументативен текст (интерпретативно съчинение или есе) в обем до 4 страници на тема: „Човекът и неговите съмнения“…

Тук вече съмненията на средноинтелигентния зрелостник надхвърлят възможностите му да прецени дали да поеме риска да изложи разсъжденията си под формата на световноизвестния жанр есе, или да заложи на световнонеизвестния, но силно препоръчван на местна почва от добре осведомени частни преподаватели, жанр интерпретативно съчинение…

Ние пък, като родители и данъкоплатци, сме изцяло обзети от съмнението дали матурата по български език и литература показва реалните умения на младите да боравят с езика и най-вече да разсъждават в писмен текст. Нещо повече, наясно сме, че зрелостният изпит увенчава една формално отричана, но упорито поддържана система на зубрене, преповтаряне на клишета, истерично препускане по курсове и частни уроци, която обслужва определени интереси, но не и благото на децата и благоденствието на държавата ни. 

Дали така мисли и един учител, току-що изпратил своите дванадесетокласници?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51