Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Джамбазов срещу вятъра

35 години от околосветското плаване на кап. Джамбазов с яхтата "Тангра"

Милена Воденичарова и кап. Джамбазов
Снимка: архив на М. Воденичарова

Във време, когато за да отидеш дори до съседна държава, ти трябва виза, един мъж успява да направи сам околосветско плаване през нос Хорн със собственоръчно изработена от него яхта, само с едно спиране. Събитие, измеримо с това да днес да кацнеш на Марс с направена от теб ракета.

В Световния ден на океаните в рубриката "Главен герой" гостува капитан Николай Джамбазов, един герой на ветроходството, човек, заразен от откривателския порив и мечтата по морето.

В книгите си "Черната овца" и "С Тангра срещу вятъра" той описва преживяванията и премеждията си.

Започва да строи яхтата през 73-та, а набавянето на дори най-обикновени материали в тогавашните условия на хроничен дефицит, разпростряна върху всичко бюрокрация и подозрения в какво ли не, е изключително трудно.

Когато яхтата "Тангра" е готова, след нова немалка порция спънки и трудности, през 1983 г. Джамбазов тръгва на околосветско пътуване, неколкократно попада в бури и урагани и неведнъж му се налага да поправя яхтата. Връзката му с брега е само през любителска радиостанция, а в открития океан се ориентира само по звездите.

През 1985 за най-добро плаване е призната околосветската обиколка на Николай Джамбазов.

За съжаление днес яхтата "Тангра" не е запазена, тъй че любовта към морето при Джамбазов върви с огорчение от сушата и нейните обитатели. Постижението му обаче остава като едно от най-смелите и дръзки начинания, осъществявани от човек.

Чуйте разговора с капитан Джамбазов в Световния ден на океаните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10