„Светът в новата изложба на Атанас Хранов „Заливи и портрети“ е все по-фрагментарен, а животът в него – все по-лек и милостив. В заливите морето отдъхва от самото себе си. В портрета лицето се взира в самото себе си“. Тези думи на поета Александър Секулов ни въвеждат най-точно в новата самостоятелна изложба на художника Атанас Хранов, която може да бъде видяна в галерия „Ракурси“ до 20 юни.
Посвещението е: „Заливи и портрети“, но едно от интересните и важни неща е, че през портретите „прозират“ заливите, пейзажите, разговора за морето, за пътуването, за безкрая, за борбата със стихиите навън и навътре в същността ни. Тук Атанас Хранов е по-различен, знаците и кодовете в тях като под микроскоп, ни насочват към образи, които носят митологична или емоционална същност.
Много често художникът уточнява – аз не съм мореплавател, аз пътувам с приятели и истински моряци по морета и океани, за да изпитам истинската стойност на свободата и безкрая, за да прекъсна въжетата и ограниченията на бита и човешката ни същност, и видя други хоризонти, други емоции и да се заредя с енергията на тези природни дадености. Заливите, онези пристанища и баровете в тях, срещите в Гран Канария с истински моряци, вълшебните светове и срещи с подводния свят ще бъдат винаги в същността на този артист, който работи неподправено и неуморно.
Една среща по време на нощна вахта с два огромни кита със светещи странни повърхности, приближили кораба, са като среща с „Моби Дик“ като досег до загадъчното и неуловимото, което спира дъха ни. Те са докосване и до космоса и до първичния океан, което ни кара да излизаме от черупката на човешкото битие. Картини като урок по астрономия, или Съзвездие Риби, или нощна вахта, или На път за Валенсия карат художника да чува душата си, да усеща легендите и библейските разкази за морски приключения с цялото си същество.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg