Театър за камерни постановки. Престижно и уютно „театрално мазе“ в центъра на София, предпочитано от зрители, които ценят високите карати в драматичното изкуство. Това гласи своеобразната „визитна картичка“, която можете да прочетете на сайта на Театър „199 Валентин Стойчев“.
Уникалният камерен театър е основан през 1965 година и на 12 юни ще отбележи 55-ия си рожден ден. На тази дата е първата премиера – „Майка земя“ от Чингиз Айтматов, с режисьор Стефка Прохаскова и с участието на Иванка Димитрова, Цветана Енева и Стойчо Мазгалов. Тогава театърът разполага със 199 стола в зрителната зала, откъдето идва и името му. Днес местата в салона са намалени на 169, за по-голямо удобство на зрителите.
Заради епидемията от коронавирус юбилеят няма да се отпразнува така, както беше замислен от екипа на театъра. Отлага се планираната за 12 юни премиера на спектакъла „Боклук“ от Елена Телбис – пиесата, която спечели последното издание на конкурса на театъра за съвременна българска драматургия на името на голямата българска актриса Славка Славова.
На рождения ден на Театър „199 Валентин Стойчев“ публиката може да гледа авторския спектакъл на Ива Тодорова „Приятно ми е, Ива!“, който беше отличен с две награди „Икар 2019” – за водеща женска роля и за драматургичен текст.
Началото е от 20 часа, а преди това – от 14 часа, Стената на славата пред театъра ще бъде продължена с отливките на още четирима наши актьори.
По случай кръглата годишнина своите отпечатъци и послания към зрителите ще оставят Владимир Карамазов, Стефка Янорова, Стефан Вълдобрев и Мария Сапунджиева.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg