Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой:

Любен Дилов-син – между гласа на езика и тишината на гмуркането

Снимка: БГНЕС

Няма по-силна връзка от тази между баща и син и по-трудно преодоляване на желанието и постижението да бъдеш себе си. Любен Дилов-син е Главен герой в „Нашият ден“ в деня, в който фантастът Любен Дилов и негов баща си отива от този свят през 2008 година.

Срещата с Любен Дилов-син е приключение, което кара слушателя да навлиза все по-навътре в гората, без да се страхува, защото залогът на крайния пейзаж е невероятен и райски бряг с хоризонт в синьото – навътре в морето или океана. Журналист, писател, политик, медиен предприемач, сценарист в киното и телевизията, ментор в творчески проекти – почти невъзможна палитра за българските ширини от многобройните житейски и творчески роли на Любо, но и предизвикателство коя от тях е главната. 

„Много е подозрително да ти симпатизират много хора…“  казва Любен Дилов-син и допълва: „Живея между езика и гмуркането…“

10 юни се оказва съдбоносна дата за Любен и дори и със завръщането 30 години назад към първите демократични избори в България за Велико народно събрание.

„Получихме Велико народно събрание, в което нашите Червени бради ни завещаха една Конституция, на която още ѝ плащаме ядовете“, коментира Любен. „Преломен момент, в който България трябваше да избере пътя си. Избра може би не най-мъдрия, но най-миролюбивия път…“

Следва невероятна феерия от смях, сълзи, мъдрост и огромна доза Истина, изказана от Любен Дилов-син, който говори откровено и от позицията на директен участник в събитията през последните 30 години.

Как се срещат баща и син постфактум в радиоефира и в какво вярва Любен Дилов-син днес? Има ли смисъл да се откажеш от един печеливш проект за какаото? Кой ще участва в предстоящата дискусия за съдбата на българската култура в радиоефира, както и кой успя да се възползва от мерките за подпомагане на независимите артисти в България по време на криза? И защо Мадагаскар ни очаква с невероятно тъжните песни на моногамните гърбати китове – чуйте още в звуковия файл.

Мария Мира Христова разговаря с Любен Дилов-син. Звучи и гласът на фантаста Любен Дилов-баща, съхранен в Златния фонд на БНР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06