Няма по-силна връзка от тази между баща и син и по-трудно преодоляване на желанието и постижението да бъдеш себе си. Любен Дилов-син е Главен герой в „Нашият ден“ в деня, в който фантастът Любен Дилов и негов баща си отива от този свят през 2008 година.
Срещата с Любен Дилов-син е приключение, което кара слушателя да навлиза все по-навътре в гората, без да се страхува, защото залогът на крайния пейзаж е невероятен и райски бряг с хоризонт в синьото – навътре в морето или океана. Журналист, писател, политик, медиен предприемач, сценарист в киното и телевизията, ментор в творчески проекти – почти невъзможна палитра за българските ширини от многобройните житейски и творчески роли на Любо, но и предизвикателство коя от тях е главната.
„Много е подозрително да ти симпатизират много хора…“ – казва Любен Дилов-син и допълва: „Живея между езика и гмуркането…“
10 юни се оказва съдбоносна дата за Любен и дори и със завръщането 30 години назад към първите демократични избори в България за Велико народно събрание.
„Получихме Велико народно събрание, в което нашите Червени бради ни завещаха една Конституция, на която още ѝ плащаме ядовете“, коментира Любен. „Преломен момент, в който България трябваше да избере пътя си. Избра може би не най-мъдрия, но най-миролюбивия път…“
Следва невероятна феерия от смях, сълзи, мъдрост и огромна доза Истина, изказана от Любен Дилов-син, който говори откровено и от позицията на директен участник в събитията през последните 30 години.
Как се срещат баща и син постфактум в радиоефира и в какво вярва Любен Дилов-син днес? Има ли смисъл да се откажеш от един печеливш проект за какаото? Кой ще участва в предстоящата дискусия за съдбата на българската култура в радиоефира, както и кой успя да се възползва от мерките за подпомагане на независимите артисти в България по време на криза? И защо Мадагаскар ни очаква с невероятно тъжните песни на моногамните гърбати китове – чуйте още в звуковия файл.
Мария Мира Христова разговаря с Любен Дилов-син. Звучи и гласът на фантаста Любен Дилов-баща, съхранен в Златния фонд на БНР.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg