Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветомила Дудевска препоръчва:

Поне веднъж годишно – профилактичен преглед със спирометрия

Д-р Цветомила Дудевска
Снимка: sbalbb-troyan.com

Нашата болница е създадена през 1905 година и е първата специализирана болница за лечение на туберкулоза и на белодробни заболявания на Балканския полуостров. Според последните проучвания на Световната здравна организация в света има над 230 млн. болни от астма – едно от водещите хронични белодробни заболявания и около 65 млн. болни от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести - Троян, е гост в здравната рубрика на "Нашият ден".

Кое причинява астма и ХОББ

Само преди няколко дни беше Световният ден за борба с тютюнопушенето – основен рисков фактор и за двете заболявания. Друг фактор е замърсяването на околната среда. Много от нашите пациенти чрез генетичната си предиспозиция и заради замърсена околна среда са получили такива хронични белодробни заболявания. 

Астмата е хронично възпалително заболяване, което се характеризира с повтарящи се респираторни синдроми като задух, кашлица, хрипове, стягане в гърдите. Въпреки че тези клинични прояви са обратими и варират значително във времето, както и при различните пациенти, не е възможно възстановяването от астма, но пък оптимален контрол на заболяването е постижим, при положение че се обърнат към специалисти и може да се поддържа адекватно качество на живота.  

ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест). Това, което трябва да направим, е редовни профилактични прегледи. Например тестът, наречен спирометрия, е златен стандарт за това да преценим в кой момент има някаква обструкция на дихателните пътища. Затова препоръчвам горещо на всички пациенти или на всички здрави дори, особено на пушачите, един път в годината да ходят задължително на профилактичен преглед със спирометрия (функционално изследване на дишането). В ранните стадии бихме могли да предпазим пациентите от развитие на това хронично белодробно заболяване. Класическите симптоми, мисля вече известни на обществото, са свързани с много затруднено дишане, с хронична кашлица, с експекторация. И ако не се лекува това заболяване, за съжаление промените са необратими, могат да доведат до дихателна недостатъчност и до много тежка промяна в качеството на живота. 

За щастие медицината разполага в момента с достатъчно средства и възможности в ранните стадии на това хронично заболяване да помогне на пациентите да живеят с него, без това да влошава качеството им на живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45