Високопоставени служители на Инспекцията по труда и на омбудсмана водят семинар, в който запознават работодателите как да заобикалят закона и да уволняват служители, без последните да могат да се защитят в съда. Този казус от миналата седмица за сайта Uvolni.me (Има начин!) – собственост на Николай Стоянов, бивш главен юрисконсулт на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), институцията, натоварена със задължението да бъде опора на работещите – беше представен в "Нашия ден".
По време на предаването от 4 юни става ясно, че Николай Стоянов, главният юрисконсулт на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ), един от двамата лектори в семинара, е бил освободен от длъжност.
Към 4 юни отговорът на омбудсмана на запитване от електронното издание "Барикада" относно другия лектор, гласи: "Г-жа Дичева е участвала в уебинар на 15.05.2020 г. в качеството си на експерт по трудово право, а не като служител в администрацията на омбудсмана. Според изложената позиция от г-жа Дичева, тя не се е представяла като служител на администрацията на омбудсмана, нито организаторът е направил това при започване на уебинара."
В презентацията си на семинара, изискващ такса за участие от 80 лв, Дичева се е спряла на промените в трудовото законодателство по време на извънредното положение. Как да се прилагат последователно, в комбинация, извънредно дадени възможности на работодателите, така че работникът да премине на половин ден и съответно на половин заплата.
Юристката на служба при омбудсмана обръща внимание на възможността да се използва пълният платен отпуск на работника принудително, без негово съгласие.
Особено интересна е частта от презентацията, в която г-жа Дичева посочва пропуск в мярката 60/40, който дава възможност в определени случаи работодателят да намалява дължимата сума на служителя, спрямо възнаграждението, което му е давал, през януари 2019 г. Този пропуск ще бъде поправен в последния вариант на ПМС 55, но досега юристи като служителя на омбудсмана са съветвали работодатели как да орежат трудовите възнаграждения в кризата безпрепятствено.
В отговор за предприетите мерки спрямо служителката омбудсманът уточни, че от г-жа Теодора Дичева, началник на отдел „Социална политика, образование и здравеопазване“ към Омбудсмана, е изискано е писмено обяснение, образувано е дисциплинарно производство и ѝ е наложено наказание – последно предупреждение.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg