Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн кино: документалният филм „От Кремона до Кремона“ с нови прожекции

Документален разказ за лютиерското изкуство, мечтите и избора

9
Кадри от документалния филм „От Кремона до Кремона“
Снимка: АГИТПРОП

„От Кремона до Кремона“ е филм за избора, едно емоционално пътуване – към града на мечтите, към бъдещето на лютиерското изкуство, към истинската същност на хората, посветили се на този уникален занаят-изкуство.

Документалният филм на режисьорката Мария Аверина и продуцентската компания АГИТПРОП (сценарий – Мария Аверина, оператори – Борис Мисирков и Георги Богданов, продуцент – Мартичка Божилова) ни разказва историите на Иван, Ева и Христо Марино и Стоянка, изграждайки културен мост между България и Италия.

Иван току-що е завършил гимназия и започва работа в най-голямата в Източна Европа фабрика за струнни инструменти – „Кремона“ в Казанлък. Мечтата му е да продължи обучението си в „Меката“ на лютиерството – италианския град Кремона, домът на Страдивари и Амати, символ на най-високо майсторство в лютиерското изкуство. Пътят между двете „Кремони“ е белязан, от една страна, от вековни традиции и отдаденост на изкуството, а от друга – от находчиви бизнес стратегии. 

По този път Иван среща сънародниците си Ева и Христо Марино, които също са тръгнали от Казанлък, но са вече утвърдени лютиери в италианската Кремона, както и Стоянка, която във всекидневната борба за оцеляване се е отказала от таланта и мечтите си и от 17 години изработва една и съща цигулкова част във фабрика „Кремона“. 

Коя „Кремона“ избира Иван?

Филмът ще бъде показан на 18 юни от 21.30 часа в Клуба на дейците на културата във Велико Търново и на 31 юли от 19.30 часа в летен театър „Орфей“ в Пловдив в рамките на фестивала „Хронотоп“. Може да го гледате и онлайн в България  и в чужбина.


„От Кремона до Кремона“ има дълъг фестивален живот и е носител на множество престижни награди, сред които награда за най-добър документален филм – Българска филмова академия 2017, награда за най-добър звук – Българска филмова академия 2017, награда за дебют – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017, награда на Съюза на Българските филмови дейци – Фестивал на българското неигрално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017.


Снимките са предоставени от продуцентската компания АГИТПРОП



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Катя Гецова

Катя Гецова откри юбилейна изложба в "Аросита"

На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..

публикувано на 26.11.24 в 09:33

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

Програмата DreamUp подкрепя уязвими деца и младежи

Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..

публикувано на 26.11.24 в 08:34

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40