Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Агоп Каспарян

Кого облекчава избирателно намаленото ДДС

Може би е дошъл моментът за прогресивно данъчно облагане

БНР Новини
Снимка: Ани Петрова

С цел облечкаване на ефектите на икономическата криза правителството предприе намаляване на косвения данък ДДС на ресторантьрите, книгоиздателите, производителите на бебешки храни и др. 

Ефективна ли е подобна мярка обаче

Икономистът Агоп Каспарян е скептичен и от гледна точка на ефекта, и как се взе решението, и кого всъщност облагодетелства то. Той прави в "Нашият ден" бърз преглед на неефективността не само на намаляването на ДДС избирателно, а и на останалите програми, особено на фона на мерките, взети от редица европейски държави, които директно субсидираха бизнеси. 

"Защо ресторантьорството беше фаворизирано пред магазините в търговски центрове, фитнесите, логистиката, транспорта, аптеките? Та нима техните доходи не спаднаха?

В световен план ще се стигне до намаляване на покупателната способност с близо 90%, каквото не е имало от Втората световна война.

По тази логика защо тогава не намалим ДДС върху всичко?" – риторично пита икономистът.

Намаляването на ДДС няма да доведе и до изсветляване на съответните сектори. Ресторантьорите дадоха да се разбере, че няма да намалят крайните цени за потребители. При книгоиздателите основните разходи идват от изплащане на авторски хонорари, върху които ДДС не се начислява. Кой тогава ще се възползва от намаляването на косвения данък?

• По-адекватна мярка за подпомагане щеше да е да се покрият осигуровките и минималните заплати – така щяха да помогнат на работещите;
• Да се отложи внасянето на социални и здравни осигуровки и данък печалба;
• Да се наложи мораториум на изплащане на лихвите и главниците по дългове, а не банките сами да преценяват кому да отложат и кому не.

Имаме нужда от добре обмислена работеща реформа на данъчната система, която да не е на парче и под натиск от определени бизнеси, които плашат с автошествия по улиците. Необходим е диалог между всички институции, бизнеса и правителство.

С точни социални политики и преки субсидии може да се въздейства – в момента никой не ги предлага. Не говорим за леви или десни политики, а за добре обмислени политики, насочени към бизнеса и хората. 

С оглед на това, че покрай коронавирус кризата се задълбочи пропастта между богати и бедни, може би наистина е дошъл моментът за прогресивно данъчно облагане, за да се намали тази пропаст и най-тежко засегнатите да не поемат и огромната данъчна тежест от кризата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42