Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Фигури“ – големите умове между шанса и избора

БНР Новини

Кои са фигурите, оставили отпечатък върху западната култура? Колко от тях са добре познати днес? Как съдбите и познанствата им повлияват на гледните им точки, на творчеството им, на откритията? Препятствие ли е полът? Има ли общо кратно между различните видове интелект, различните науки, различните изкуства? Колко важно е да можеш да виждаш връзките между понятията? А колко важно е да срещнеш (или прочетеш) правилния човек в правилния момент?

Вече 13 години Мария Попова търси отговорите на тези въпроси все по-дълбоко в заешката дупка на знанията и емоциите, историята, изкуството, точните науки и безкрайните като фрактали препратки в своя добил огромна популярност блог Brainpickings.

Четат я стотици хиляди. Богатият език и смелата интердисциплинарност правят темите достъпни и разбираеми не само за специалисти – в нейните есета през фигурите на конкретни открития, произведения или личности можем да различим очертанията на това как се оформя културата.

Във „Фигури“, първата книга с биографични есета на Мария Попова, историите, познати ни от Brainpickings, са доразвити, допроследени, още по-свързани една с друга. В много от тях авторката избира да влезе за малко в ролята на героя си, да опише отвътре усещанията в ключови моменти. 

Българското заглавие „Фигури“ ни води както към най-важните фигури в науката и изкуството от 18 в. насам, така и към пресъздаването, виждането, пространствената представа за сложните връзки между хора и идеи. В оригиналното английско “Figuring” се трупат още значения: отгатване/разрешаване, фигурите на речта, специфичната научна сфера, в която знанията се представят визуално. Всъщност, самите културни герои в книгата се оказват „фигури“, олицетворения на развитието на човешкия ум оформен по равно от шанса и избора.

За книгата на Мария Попова „Фигури“ разказва преводачът ѝ на български Паулина Мичева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25