Има ли напредък в борбата с наркомрежите у нас - това е фокусът на предаването на "Законът и Темида" в Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.
Европейските граждани харчат най-малко 30 милиарда евро годишно за наркотици, което превръща наркопазара в основен доход за организираните престъпни групи в ЕС. Това са данни от Доклада за пазарите на наркотични вещества от 2019, публикуван от Европейската агенция по наркотиците и Европол. 39% от тази сума се харчи за канабис, 31% за кокаин, 25% за хероин и 5% за амфетамини.
Александър Панайотов, началник отдел „Национален фокусен център за наркотици и наркомании“, коментира тенденциите у нас.
"България е около средното равнище на употреба на марихуана, малко над средното по употреба на амфетамини и по-ниско за кокаин."
Има ли тенденция в намаляване на предлагането?
"Има сериозна дейност от правоохранителните и правораздавателните органи, има увеличение на досъдебните производства и на присъдите, свързани с трафика, и около 2 хил. осъдени лица.
Тревожно е, че възрастта на първа употреба на наркотици пада и сега е 13 години."
"Каналите на трафика е доста променен от средата на 90-те и началото на 21 век - коментира Йово Николов. - Тенденцията е към спад на употребата на хероин и все повече амфетамини и синтетика. За марихуана няма да говорим, тъй като все пак е мек наркотик и в редица европейски държави употребата и е легализирана.
България е малък пазар и донякъде проследим, но трафикантите са изобретателни и откриват нови начини за внос.
Научаваме за трасетата на наркотиците от заловените пратки и групите за трафик. Балканският път е основен.
Една от причините да не бъдем приети в Шангенското пространство, е трафикът, в който участва България."
Колкото до превенцията, Йово Николов отбеляза, че при дискусия по темата в Българското национално радио с изненада е установил колко много институции у нас се борят с употребата, трафика и превенцията - т.е. имаме лоша комуникация - при наличието на толкова много служби и институции.
"Колкото до превенцията сред децата - семейството остава основен фактор. Лекциите в училище са полезни, но недостатъчни. Знанието за новите наркотици изостава, съответно и начините да се противодейства на ефектите.
Самите институции трябва да се модернизират, да са по-бързи и адекватни - за това се изисква усилие, което за момента не е видимо да се полага."
Носят ли наказателна отговорност употребяващите наркотици и как трябва да гледаме на тях - като на престъпници или като на зависими хора с проблем.
Носенето на какво количество превръща приносителя в трафикант?
Какви наказания предвижда НК за дрогираните шофьори - на тези въпроси отговаря адв. Захари Генов:
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg