Архитектурата е отражение на властовите и обществените отношения. 30 години след прехода българските градове са смесица от зле прегърнат интернационален стил и неглижирано историческо наследство.
Идеологията на по-бързото, по-високото, по-голямо и лъскаво доведе до агресивно презастрояване, струпване на коли, разделяне на града на спални зони и бизнес центрове, до още и още автомобили, водещи до задъхан трафик и замърсяване на въздуха.
Новото отношение към градоустройството предполага и нова роля на архитектите като посредници между инвеститорите и обществения интерес, а общественият интерес категорично е в полза на повече град за хората и по-малко град за колите.
Както казва датският архитект и идеолог на модерното градоустройство Ян Геел, "Качественото градско пространство е скроеното по човешки мащаб. Хубавите пространства са тези, които позволяват на хората да ги споделят".
Идеите на Геел се прилагат в множество големи световни градове и усилено се говори за "копенхагенизация" на градовете.
Чуйте мнението на арх. Явор Иванов, който работи в архитектурно бюро в Лондон, и разказва за градоустройствените тенденции там и за начините, по който пандемията повлия на градоустройството:
Арх. Валентина Върбанова от Регионалния исторически музей София разказва за отношението към историческото минало, за успешната консервация и експозиция на античното минало на града ни и за необходимостта от контрол и граждански натиск, когато става въпрос за посегателство върху паметници на културата от следосвобожденския период.
Какви са тенденциите в интериора и как градската мода навлиза в домовете и вътрешните пространства, обяснява Ирина Кекевска.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg