Имам конкретни идеи, които именно през тези два месеца ще предложа, за да не звучим на моменти като „лайфстайл“ радио, а като културната програма на БНР. Така коментира Митко Новков, новият директор на програма „Христо Ботев“, пред „Мрежата“ бъдещето на програмата, както и промените, които ситуацията с Covid-19 налага.
Защо програмата влиза в лятна схема месец по-рано
Новков обясни, че това се налага, защото в програмата има трима болни от коронавирус, двама от които са в болница. Единствената цел предаванията да влязат по-рано в лятна схема е да бъден запазено здравето на останалите колеги, а не е свързана с промени, които ще доведат до трайното им спиране и в новия сезон.
„Повод за тревога има, но нейната прицеленост изпуска мишената. Тревогата трябва да е насочена към това, че имаше опасност да пламне цялата програма, а оттам и цялото радио. Нали си представяте, какво би станало, ако програма „Христо Ботев“ се превърне в клъстър или огнище на коронавирус. Това е причината да се премине в много спешен порядък в тази лятна схема. Всички останали предположения, че предавания ще бъдат изчистени, че програмата ще загуби културния си характер, това ме учудва много, смаян съм направо от тях. Ние сме много по-склонни да отваряме вратите на чудовищата във всичките им проявления, вместо да отворим вратите на надеждата. Това е много интересно, ние всички сме по някакъв начин съвременни Пандори. Отворила Пандора онова ковчеже и точно преди да излети надеждата, го затваря.“
Визия за звученето на програмата
„Аз съм го казвал много пъти, писал съм го даже, че имаше по едно време един момент, изключително глупав от страна на нашето така да се каже управленско депутатско тяло – програмата да се закрива. Но аз държа да се чуе, че програма „Христо Ботев“ е уникална и единствена програма в българския ефир за култура, образование, наука и социални проблеми. Тази уникална характеристика на програмата ще се опитаме заедно да я засилим, но заедно, а не от типа „сам войнът е войн“, защото самотните войни често ги свалят от коня.“
Ще се нуждае ли „бутиковата“ програма „Христо Ботев“ от битка за оцеляването си
„Честно казано, въпреки че в програмата има големи професионалисти, на които разчитам, на мен малко ми е тревожно дали ще успея да свърша работата си докрай, както аз я виждам и искам тя да бъде свършена, но се надявам да имам подкрепата, съпричастието, единодействието, единомислието, точно на хората с по-голяма позиция от мен. Ще положа всякакви сили и енергия в това програма „Христо Ботев“ да стане още повече културното българско място и да бъде припознавана като такова и от хората, които правят днешната българска култура. Но за тези два месеца, които предстоят до септември, промените в програмата трябва да са готови. Аз имам конкретни идеи, които именно през тези два месеца имам намерение да предложа, за да не звучим на моменти като „лайфстайл“ радио, а като културната програма на БНР.“
Днес в 18:00 ч. в плевенското читалище "Съгласие 1869" ще бъдат връчени награди на малки творци. Отличията са присъдени от международното жури на най-мащабната платформа за изкуство в света – Charumela Art School , Бангладеш. За събитието разказва художникът Майа Ананиева, ръководител на арт школа "Колорит" в Плевен. Слушайте!
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена официално. В текст и визия тя събира информация за творчеството на 62-ма поети и 81 художници от Добрич, Генерал Тошево, Община Добричка, Каварна, Шабла, Балчик, Тервел и Крушари – от края..
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg