Има творци, които преминават като метеори или мълнии през материалната реалност и озаряват периферното ни зрение (и слух) за кратко, но толкова мощно и убедително, че дълго след като ги няма… да има защо да си спомняме с почит и уважение за тях. Нямах честта да се познавам лично със Стоян Йовчев (2000-2020 г.), известен в електронните ъндърграунд среди със сценичното си име Omori. Чух за Omori за първи път около участието му на фестивала за авангардни изкуства „Радар“ във Варна от Ангел Симитчиев, който тъкмо беше публикувал на лейбъла си Amek първото краткометражно издание на тогава 18-годишния Стоян Йовчев „Isomorphism / Transparency“.
„Хлапето“ или „нашето хлапе“, както го нарича Ангел, се появява в полезрението на „по-старите“ на концерта за 10-годишнината на Amek Collective през 2018 г. и оттогава до смъртта си на 13 април 2020 г. активно работи с тях, дообогатявайки представите ни за това какво е съвременна българска електронна авангардна и ъндърграунд сцена. Той идва като изграден артист, по думите на Мартин Луканов от Amek, много напреднал за възрастта си в сравнение с хората от предишните поколения в тази музика у нас, довежда много слушатели (надяваме се и бъдещи автори) от своето поколение… и угасва във Великобритания в един изключително мрачен и депресивен за много артисти период – месец след началото на пандемията. Албумът „Embryogenesis“ – пълнометражният му дебют за Amek – излезе на 15 февруари тази година, а в архивите на Стоян има завещано доста богато за краткия му живот музикално наследство, към което тепърва ще има поводи да се връщаме.
Тази вечер (понеделник, 6 юли) в първата част на „Аларма“ от 21.30 ч. по програма „Христо Ботев“ ще си спомним за Стоян Йовчев (Omori) с разказите на Ангел Симитчиев и Мартин Луканов за него и с музиката от двата му албума за Amek. Това предаване не е некролог, а честване на живота и творчеството на Omori и разсъждение за това, на което най-младите могат да ни научат. Неслучайно и „Embryogenesis“ завършва с пиеса, озаглавена „There Are Other Worlds“ („Има други светове“).
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg