Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ива Гаврилова

Кожата помни всяко слънчево изгаряне

Снимка: ndnr.com

Слънцето през лятото е ласкаво, но и често създава проблеми. То далеч не е безвредно и може да донесе неподозирани поражения, които в началото да не бъдат усетени. Често слънчевите изгаряния предизвикват обикновени неудобства, преминаващи за няколко дни без непосредствени последици. Но вредното въздействие на слънчевата радиация се натрупва. Кожата "помни", като последствията могат да дойдат след години.  Понякога те могат да бъдат и фатални.

За диагностицирането и лечението на рака на кожата разказва д-р Ива Гаврилова, от Клиниката по онкодерматология на Университетскта специализирана болница по онкология в София в "За здравето".

"Евромеланома"

"Кампанията "Евромеланома" е дългогодишно европейско участие на водещи клиники и специалисти, които благотворително се включват в над 29 европейски държави, в скрининг на рак на кожата, повишаване на знанието на хората за този проблем, неговата превенция и ранна диагностика. Прегледите са безплатни, благотворителни, на определени дати."

Първични симптоми, признаци, знаци, които дава тялото 

"Искам да внеса яснота за това какво представлява ракът на кожата. Има два основни типа. Единият е базоцелуларен карцином – това са кожни образувания, характерни повече за възрастното население, които са в следствие на слънчеви изгаряния в детска възраст. Те са по-безобидни и по-често срещани – с рядко метастазиране и много благоприятна прогноза

По-сериозният проблем е малигненият меланом – рак, развил се на база невус или т.нар. "бенка". Той е по-рядък, но с много сериозна прогноза, висока агресивност и смъртност, затова е важно да откриваме рано. Трябва да наблюдаваме бенка, която се е променила, започнала е да нараства, да променя контурите си, да променя пигментацията си, да прокървява, дори да изчезва, всичко това показва, че нещо се случва и трябва да се отиде на лекар специалист. 

За да се противопоставим на коронавируса, ни трябва витамин D. Как да балансираме между потребност и риск?

"Витамин D се натрупва лесно в организма при стандартно излагане на слънце, дори когато ходим по улицата. Очакванията, че трябва дълго да бъдем изложени на плажа, за да събираме слънчева енергия, са малко пресилени. Не е необходимо. Нека хората да ползват слънцезащита, за да няма изгаряния."

Следващите прегледи ще бъдат на 16 юли (четвъртък) от 10.30 до 16 ч. в Клиниката по онкодерматология на УСБАЛО в кожен кабинет № 128 на ниво „партер” в болницата в рамките на кампанията „Евромеланома” 2020.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първоначалната мотивация да посегнеш към дрогата е положителното очакване

"Много и различни са причините, поради които хората започват да употребяват психоактивни вещества. Всеки може да има собствена причина, в повечето случаи обаче е комплекс от фактори. И генетично се предава високия толеранс, и поведенческия модел, който се наблюдава в семейството е много важен, защото децата възприемат това като средство за справяне с..

публикувано на 05.02.25 в 08:05
д-р Миглена Дикова-Миланова и студентите ѝ

Белгийски студенти общуват на български език

Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент  д-р Миглена Дикова-Миланова и  нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир”  в  рамките на образователна  инициатива на белгийския  университет ,  насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..

публикувано на 04.02.25 в 18:10

Първото парно на Балканите? Да, в Търговската гимназия в Свищов!

Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..

обновено на 04.02.25 в 12:57

Фондация "Атанас Буров" връчи годишните награди "Буров" за 2024 година

На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..

обновено на 04.02.25 в 11:44

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13