Седмица на иранското кино ще стартира на 24 юли в Дома на киното. Събитието е организирано от фестивала Sofia MENAR със съдействието на Иранския културен център в София. Панорамата включва 7 заглавия от последните 5 години, отличени на международни филмови форуми.
Седмицата ще бъде открита с фаворита на зрителите от последното издание на MENAR „Пастаряни”. Кулинарната комедия представя жестоката битка за приза „Най-добър ресторант в Техеран”. Двата основни претендента са луксозен италиански ресторант и малко семейно ресторантче, което предлага традиционни ирански специалитети. Нищо няма да спре амбициозната собственичка на „Паста и пица” да смрази усмивката на малкия Хушан и любимата му баба, горди собственици на „Торандж”.
Ден по-късно, на 25 юли, ще бъде показан последният шедьовър на иранския класик Реза Миркарими „Приказният замък”. Филмът е отличен с наградите за най-добър филм, най-добър режисьор и най-добър актьор (Хамед Бехдад) от фестивала в Шанхай, най-добър режисьор и най-добър актьор от форума в Анталия и наградата за най-добър сценарий от МФФ Фаджр в Техеран.
В неделя, 26 юли, зрителите ще могат да видят фаворита на публиката в Техеран „Стадо без пастир” спечелил 4 награди от 13 номинации на фестивала Фаджр. Историята проследява живота на трима братя и една сестра, които живеят в престъпно гето в покрайнините на Техеран. Останали без родители, те се лутат в дебрите на тъмния свят и търсят своя пастир. Най-големият брат с железен юмрук държи властта в семейството, а най-малкият се опитва да го надвие и да ръководи престъпната фамилия. Един ден някой качва клип в интернет как сестра им Мона сваля кърпата от главата пред мъж, за да се похвали с красивата си плитка. Честта на семейството е застрашена и братята трябва да я защитят.
В понеделник и вторник ще бъдат показани филмите „Майчинство” и „Сезонът на нарцисите” режисирани от две дами – Рогие Таваколи и Негар Азарбайджани. Фестивалът MENAR често поставя акцент върху творчеството на жените в региона.
„Майчинство” показва сложните взаимоотношения в едно иранско семейство, където мъжът и жената живеят разделени, но той отказва да й даде развод, защото е убеден, че тя все още го обича и това е просто временна криза.
„Сезонът на нарцисите” преплита историите на три жени от различни квартали на Техеран. Гизу кара такси из улиците на Техеран, но един ден в колата й случайно се качва известен актьор и животът й се променя на мига. Айлар е тайно влюбена в учителя си по музика, но той страда по жена си, която е изгубил наскоро и не може да мисли за друго. Наргис трябва да даде смисъл в живота на Солмаз, която наскоро е изгубила детето си и да й покаже, че смъртта не е краят.
Изключителният „316” на Пайман Хагани ще бъде показан на 29 юли. Зрителите ще проследят живота на една жена чрез обувките, които е носила през годините. Тя отброява, че през целия си живот е имала 315 чифта обувки. Тази история може да бъде разказана чрез обувките толкова добре, че не е нужно да виждаме лицата на хората, защото можем да си изградим образа и характера на всеки един от тях. Остава й само да обуе последния чифт.
Седмицата на иранското кино ще приключи на 30 юли с прожекция на зрителския хит „Хотел 5 звезди”, в който блестят носителят на "Сребърна мечка" от фестивала в Берлин ("Раздяла") и на наградата за най-добър актьор от фестивала в Кан ("Търговският пътник") Шахаб Хосейни и ветеранът Хомаюн Ершади, познат от класиката на Аббас Киаростами „Вкусът на черешата”.
По време на прожекциите в Дома на киното зрителите ще бъдат изненадани и с множество награди, благодарение на Иранския културен център в София.
Снимки - Pozor LtdАнтологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg