Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Резултати от изследването на медийната свобода в България:

Висок риск за плурализма и ниска медийна грамотност

Снимка: Pixabay

България е сред онези няколко държави в Европа, за която се смята, че съществува умерена опасност за медийно изразяване, каза в ефир на "Нашият ден" медийният експерт проф. Нели Огнянова.

Тя представи в предаването резултатите от последните проучвания на Центъра за свобода на медиите и медиен плурализъм към Еврокомисията.

Европейските стандарти са въведени в законодателството, но България все пак има ниски резултати по отношение на прозрачността на собствеността на медиите, каза още проф. Огнянова.

Ниски са и нивата на медийна грамотност.

Оценките за обществените медии - БНР и БНТ също не са от най-добрите за отминалия период, още повече че в този период се случи и кризата в националното радио отпреди една година, допълни проф. Огнянова.

В доклада се оценяват и нивата на риск в четири сфери: основна защита, пазарен плурализъм, политическа независимост и социален обхват. Данните са събирани чрез въпросници, изработени от националните екипи от експерти по медиен плурализъм и медийна свобода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54