Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Одисей Спасов:

Предстои сериозна битка, за да може туристическият бранш да оцелее

Снимка: Ани Петрова

Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА) е учредена на 29 юли 1992 г. В нея членуват над 100 компании от цялата страна, 50 други организации и личности, чиято дейност и интереси са свързани с туризма.
С Одисей Спасов, член на УС на БАТА, разговаря водещата Стефани Ангелова за вчерашния протест на служителите на десетки туроператори, които се събраха на протест пред Министерския съвет вчера, както и за срещата с вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова и с какво се ангажира тя.

За първи път има диалог и това вдъхна малко доверие в нашия бранш, каза Одисей Спасов – Управляващите трябва да погледнат европейските практики.

Бизнесът настоява още за грантова схема за подпомагането на туризма от държавата, ще я получи ли? В „Нашият ден“ коментираха и идеята 55 млн. лв. от държавния бюджет да отидат в помощ за чартърните полети с цел туризъм. Целта е да бъдат обхванати над 400 хил. туристи. Размерът на субсидията е 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в страната ни, само за полети с капацитет от не по-малко от 100 места.

Не мога да се ангажирам с твърдението че летния сезон ще бъде спасен. Много хотели, предвид обстановката, тази година не отвориха. Има туристи от Беларус, Англия, Германия, които искат да почиват на нашето Черноморие, но за момента ние сме в червения списък като рискова държава и това трябва на политическо ниво да се реши. Трябва да се повишат мерките за чужди туристи. – каза още Одисей Спасов. Целия разговор може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10