Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Същият ден“ на Стефан Иванов – за антиутопиите и болезненото осъзнаване

Стефан Иванов в подвижното студио на „Аларма“
Снимка: Цветан Цветанов

Този разговор със Стефан Иванов е проведен в подвижното студио на „Аларма“ и „Мултикултурни диалози“ на гърба на БНР (между бившия Районен съд и настоящия УАСГ – в радиото на бъдещето… може би) в началото на миналия месец, когато хората плахо-плахо започваха да ходят на театър, броени дни преди същите тези хора (вече не чак толкова плахо) да излязат на улицата – някъде между пандемията, проливно-дъждовните наводнения и ескалиращото обществено недоволство. А самото представление „Същият ден“ на Стефан Иванов с режисьор Естефания Фадул (САЩ / Колумбия), което можете да гледате довечера (понеделник, 3 август, от 19 ч.) в „Сфумато“, по свой начин говори за всичко това. 

Годините 1984, 1986 и 1989 са само ориентири в антиутопията. Всъщност нещата са доста по-комплексни: тук става дума за отношението човешко-нечовешко във всичките му измерения, за паметта и нейното опако, за „бъдещето, което не е спасение“ и за „вечерята, която иска да живее“, за болезненото ни самоосъзнаване като граждани, в което „болезнено“ – както ме оборва авторът и наш гост – след един момент на търпимост съвсем, ама съвсем не е лапсус…






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28
Бюст-паметник на Пенчо Семов в Габрово

Документален филм ще възроди спомена за габровския дарител Пенчо Семов

Радослав Стоянов, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Пенчо Семов" в Габрово, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за развитието на професионалното образование и ролята на индустриалеца и дарител Пенчо Семов в българската история. Гимназията, която Стоянов ръководи, е специализирана в областта на туризма, като основните..

обновено на 23.08.24 в 13:06
Саковата къща в

Етнографски музей "Етър" на 60 години

Етнографският музей "Етър" става на 60 години. За историята на музея и празненствата по повод годишнината – разговор в "Нашият ден" с уредника  Румяна Денчева . "Етърът“ е създаден през 1964 година като етнографски парк-музей и вече 60 години ни пренася в света на възрожденските българи. Освен музей "Етърът" е и център за проучване на..

публикувано на 23.08.24 в 10:32

Три родолюбиви похода в кулминационния ден на Шипченските чествания

За участието на Ротари клуб - Габрово във възстановяването на честванията на Шипченската епопея и походите, които организира клуба по време на честванията, разказва в "Нашият ден" Пламен Иларионов – секретар на Ротари клуб - Габрово. В кулминационния ден на тържествата (24 август) Ротари клуб организира три туристически похода , чиято крайна..

публикувано на 23.08.24 в 10:02