През целия месец август София ще се превърне в пъстра детска академия за изобразително изкуство. На 3 август започва 11-ата Лятна академия за деца и ученици след успешното приключване с представителна изложба на 2-рото ѝ издание в Бургас. Любимото събитие за най-малките художници се провежда въпреки пандемията при спазване на всички епидемиологични мерки. През целия месец август децата ще творят под ръководството и грижите на студенти и преподаватели от Националната художествена академия. Те ще се включат в творчески ателиета по живопис, керамика, мозайка, плъст, иконопис, калиграфия, комикс, дизайн и анимация.
Повечето дейности ще се проведат в пространствата пред Художествената академия и на различни градски места в София, в музеи и галерии.
И в това издание на академията ще се включват безплатно деца и младежи в неравностойно положение, с които ще работят студенти от магистърската програма „Арттерапия“.
В последните дни на месец август ще се нареди финалната изложба в галерия „Академия“. Всички деца ще получат и академични дипломи.
Лятната академия за деца и ученици е културно-образователен проект на Националната художествена академия и фондация „Св. Пимен Зографски“ към НХА. С децата работят студенти – бакалаври и магистри, от различни специалности на Академията, завършили и втора специалност „Теория и практика на художественото образование“. Организираните занятия създават възможности за получаване на базови знания и умения в следните направления: академично; експериментално; пленер, посещения на музеи и галерии, хепънинг.
През последните години прави впечатление, че артсцената във Велико Търново се развива много активно. Съвременното изкуство в града вече има свои установени "места" и инициативи. Конкретен повод да говорим за събитията там е българо-германската изложбата "Рецепта II". Тя е представена до 18-и май в изложбените зали "Рафаел Михайлов" по инициатива..
В Драматичния театър "Сава Огнянов" - Русе текат последните репетиции на премиерния спектакъл "Крал Лир". Постановката по прочутата Шекспирова трагедия е дело на един от най-добрите млади румънски режисьори Думитру Акриш, който поставя за втори път на сцената на Русенския театър. Преди две години той направи там спектакъл по пиесата "Изчезващи" от..
"60 години Сатирата има дом на ул. "Стефан Караджа" № 26" е специална изложба, с която Сатиричният театър "Алеко Константинов" отбелязва годишнината от представлението "Много шум за нищо", реж. Гриша Островски, с което сградата е официално открита. На тържеството днес (15 май) от 17:30 ч. във фоайе "Зрители" ще бъдат открити и маски на..
Авторката на мемоарния роман "Танцът на делфините" – актрисата Клара Армандова, гостува в "Артефир" преди премиерата в Дом на културата "Средец" от 18:30 ч. По думите на Армандова книгата не е просто автобиографична – тя съчетава спомени, художествени елементи и свидетелство за една отминала епоха. Описаният период се простира от 50-те години..
Романът "Морската градина" на мексиканската писателка Софи Бехарано де Голберг е роман за България . За живота на едно семейство български евреи по време на Втората световна война. За спасението, напускането на родината и Европа. За историческите усилия на един народ да защити максимално сънародниците си от еврейски произход. В "Артефир"..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във..
За първи път на български език излиза сборник, обединил беседите, които писателят Хорхе Луис Борхес изнася през 1977 г. в театър "Колизей" в Буенос Айрес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg