Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

XI Лятна академия за деца и ученици в София

НХА отваря врати за най-малките художници

Снимка: nha.bg

През целия месец август София ще се превърне в пъстра детска академия за изобразително изкуство. На 3 август започва 11-ата Лятна академия за деца и ученици след успешното приключване с представителна изложба на 2-рото ѝ издание в Бургас. Любимото събитие за най-малките художници се провежда въпреки пандемията при спазване на всички епидемиологични мерки.

През целия месец август децата ще творят под ръководството и грижите на студенти и преподаватели от Националната художествена академия. Те ще се включат в творчески ателиета по живопис, керамика, мозайка, плъст, иконопис, калиграфия, комикс, дизайн и анимация.

Повечето дейности ще се проведат в пространствата пред Художествената академия и на различни градски места в София, в музеи и галерии.

И в това издание на академията ще се включват безплатно деца и младежи в неравностойно положение, с които ще работят студенти от магистърската програма „Арттерапия“.

В последните дни на месец август ще се нареди финалната изложба в галерия „Академия“. Всички деца ще получат и академични дипломи.

Лятната академия за деца и ученици е културно-образователен проект на Националната художествена академия и фондация „Св. Пимен Зографски“ към НХА. С децата работят студенти – бакалаври и магистри, от различни специалности на Академията, завършили и втора специалност „Теория и практика на художественото образование“. Организираните занятия създават възможности за получаване на базови знания и умения в следните направления: академично; експериментално; пленер, посещения на музеи и галерии, хепънинг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48
Сцена от

Другият театър

Думата театър обозначава толкова различни видове сценични изкуства, че увлечени от актуалната информация, понякога забравяме да подчертаем спецификите, които се крият зад разни сцени и програми. Една от различните по своя характер платформи е " Театър+ " на Народния театър "Иван Вазов", която преди броени дни срещна първата си публиката с шесто..

публикувано на 19.09.24 в 14:10
Манол Пейков

Манол Пейков: Смятам, че има въпиюща нужда да си преговорим уроците на историята

За книгоиздаването като мисия, за силата на думите и за стремежа към историческата истина – разговор в "Нашият ден" с Манол Пейков – издател, преводач, общественик и политик, член на Комисията за култура и медии в Народното събрание. Пейков споделя, че дълги години като книгоиздател е бил фокусиран главно върху художествената литература, но..

публикувано на 19.09.24 в 09:57

Българска авторка гостува на Фарьорските острови

Миглена Дикова-Миланова – преподавател по български език и култура в Университета в Гент, бе поканена това лято да твори на Фарьорските острови в програмата на резиденцията на Съвета на творците от Фарьорските острови – LISA. "Малкото селце Тьорнувик (Tjørnuvík), разположено в областта Sunda kommuna, северно на територията на най-големия остров от..

публикувано на 19.09.24 в 09:29

В България връзката между историческата наука и обществото е счупена

Дни след откриване на новата учебна година и дни преди Деня на независимостта разсъждаваме върху значението на историческото познание в съвременния свят. В какво се изразява обучението по история в училище, как да се борим с фалшификациите в историята, и как младите гледат на историята и миналото? Гост в "Нашият ден" е Александър Стоянов..

публикувано на 19.09.24 в 09:11