Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кино за пътешественици

Закъдето и да решиш да пътуваш, тръгни с цялото си сърце. Така съветва Конфуций. В рамките на 16 дни „Кино за пътешественици” води зрителите до любими и малко познати дестинации, като началната точка за всички пътешествия са салоните на „Културен център G8” и „Евро синема”. За поредна година кинопътешествията стартират отново в началото на август.

На 1 август е премиерата на филма „Оризовите полета на Филипините”. На 2000 метра височина, далеч от цивилизацията и обществото, обитателите на Кордилерите са изградили своя малък изолиран свят. Вместо с пари, плащат с ориз. Вместо да ходят на църква, практикуват окултни ритуали, за да са доволни духовете на планината. Когато са болни, не викат лекар, а знахар, защото за тях магията е лекът.
Преди прожекцията Здравко Григоров и Ангел Хаджийски ще споделят със зрителите за своите приключения из Филипинските Кордилери в началото на тази година.

На 4 август е ексклузивната прожекция на филма „Моят север е на юг”, в който една чилийка тръгва на пътешествие из 7 латиноамерикански страни, за да ги опознае и да разбере, какво ги свързва и какво ги разделя. Куба, Венецуела, Колумбия, Еквадор, Перу, Боливия и Чили: седем отделни реалности, с общ език и култура, колкото еднакви, толкова и различни. В някои от тях Революцията още е жива, в други вече се събужда демокрацията, а трети никога не ги е напускала корупцията. Навсякъде тя слуша истории и е сред хората, а те искат само едно: да се чуе гласът на народа. Накрая влиза сама надълбоко в Амазонската джунгла, за да застане очи в очи с истината. Преди прожекцията на „Моят север е на юг” писателката и пътешественичка Петя Кокудева ще разкаже за своето пътуване из Южна Америка.

Сред акцентите в програмата е премиерата на филма „По пътищата на Куба”. Днес страната отваря врати към света и хората са любопитни какво ще се промени. Вярват, че са тръгнали по верния път и никой не се замисля, кое е свобода и кое диктатура. Животът на много от тях е минал в труд, глад, музика и танци. На някои – по цял ден на селската нива, на други – в Хавана, но светът им не е много различен. Бедни са, но пари не им трябват, щастливи са и не се оплакват, защото живеят на Острова на свободата. Преди прожекцията на филма фотографката и пътешественичка Теодора Иванова ще сподели за своето пътуване до Куба.

В рамките на „Кино за пътешественици” е и прожекцията на филма „Всичко се променя”, която се организира съвместно с фестивала Sofia Biting Docs. Филмът представя едно екстремно пътешествие из красивите върхове на Хималаите и културата на хората обитаващи Катманду, Лхаса и Дхарамсала. Тенцин Пунцок е тибетски изгнаник, който се е посветил на изкуството и живее в Дхарамсала. Един ден той решава да изживее отново най-важния момент от своя живот – бягството от окупирания от Китай Тибет, когато заедно със семейството си минават през разположения на 5800 метра надморска височина проход Нангпа Ла, стигат до Непал и продължават към индийската граница и Дхарамсала. Преди прожекцията на „Всичко се променя” Таня Свечникова от „Приятели на Тибет в България” ще разговаря със зрителите в залата.

От безкрайните пясъци на Сахара, през прашните пътища на Етиопия до красивите културни паметници на Исфахан и от колоритните пазари из Средиземноморието до труднодостъпните върхове на Хималаите – „Кино за пътешественици” показва 18 филмови пътешествия в рамките на 16 дни, всяка вечер в „Културен център G8” и „Евро синема”.

Здравко Григоров гостува в "Нашият ден" и разказа повече за "Кино за пътешественици" – чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30
Кадър от филма

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго,  освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник." Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли  печели награда "Пулицър"  през 1961 година и..

публикувано на 11.10.24 в 11:40