По средата на неимоверно интензивна дейност като драматург и кинодраматург, режисьор и продуцент, редактор в Студия за игрални филми, преподавател по кинодраматургия, депутат във Великото Народно събрание (1990-1991), съпредседател на Парламентарната комисия за радио и телевизия, културен аташе във Вашингтон (1993-1996) Боян Папазов изследва и полето на радиодрамата с текстовете „Надежда Сляпата“, „Изнеси ме на Горната земя“ и „Демон за продан“.
Преди да стигне до радиотеатъра и Радиотеатъра на БНР, текстът на Боян Папазов „Демон за продан“ вече има успешно и много интригуващо битие като сценичен текст, поставен от Крикор Азарян под името „Продавате ли демони“. Ивайло Христов, Йоана Буковска, Пламена Гетова, Наум Шопов, Кристина Янева, Александър Дойнов, Васил Михайлов, Иван Ласкин, Георги Новаков са актьорите в театралната постановка на Крикор Азарян. За „Продавате ли демони“ Боян Папазов получи първия Аскеер за съвременна българска драматургия през 2005 година.
Самуел Финци, който поканихме да направи аудио постановката, и който има богат опит като актьор в немски продукции на радиопиеси и филми, заложи кастинга на друг принцип – реши да работи с режисьори в амплоато на актьори. Идеята за документалност и търсене на автентичност в езика и характерите на пиесата, всеки от които се развива в двойнствена реалност и като свидетел, и като активен участник, естествено провокира към нетрадиционен маниер на работа, който да скъси разстоянията на условността и да изпробва стилистиката на „интервюто“ и „дневника“ в тоталната фикция. И така новите изпълнители в режисьорското решение на Самуел Финци са Крикор Азарян, Александър Морфов, самият Санчо Финци наред с централните действащи лица Ицхак Финци, Ирини Жамбонас, Стефка Янорова, Йосиф Шамли и колегата Валери Леков.
„Всичко това е минало през мен по някакъв начин. Аз познавам прототипите си. Затова ми е голяма радост да събера прототипите във въображението си и тези хора, които никога не са се срещали наяве, да почнат да си говорят.“ - Боян Папазов.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg