Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Африканска седмица в „Най-доброто от Аларма“

7
Виктор Велчев, Адама Дамбеле и Аруна Дамбеле
Снимка: личен архив

Тази година, тази особена година, в която сякаш всички дати са разместени, и Световният ден на Африка (поне в София) няма да се чества на 25 май, когато се пада официално, а на 22 август. Това, разбира се, е само формален повод в августовската серия „Най-доброто от Аларма“ по програма „Христо Ботев“, а и в други предавания и линии на БНР да си спретнем една запомняща се Седмица на африканските култури.
В делничните вечери във вечерната културна линия „Аларма“ (от 17 до 21 август в обичайното време: 21.30 - 23.00 ч.) екипът ни ви е подготвил следната програма:

• 17 август (понеделник)„Този, който бяга, се изгубва в бягството си“: портрет на младия музикант Адама Дамбеле от Буркина Фасо – между традиционните инструменти (балафон, джембе, еднострунна цигулка „соку“), ърбън-културата и слам-поезията и борбата за образование и равен старт на семейната му културна асоциация „Кануя“: интервю на Виктор Велчев, „нашия човек“ в Бобо Диуласо в месеците на пандемията;

• 18 август (вторник) – концерт от серията „АфроВизия“ на фестивала „Аларма Пънк Джаз“ от 6 юни 2019 г. с песни на ганайския шаман, сингър-сонграйтър и виртуоз на традиционната двуструнна китара „колого“ Аюуне Суле: запис от световната премиера на „българския квартет“ с Суле с Росен Захариев (тромпет, флюгелхорн, ударни, клавишни), Александър Даниел (барабани) и Константин Кучев (цигулка). Във втората част на предаването: Ивайло Кицов за новия албум на патриарха на етиопския джаз Мулату Астатке с австралийската формация Black Jesus Experience;

• 19 август (сряда) – интервю с ганайско-нигерийската писателка Тайе Селаси, автор на романа „Отивам си е възвратен глагол“ (издание на „Жанет 45“) от златния фонд на „Аларма“. Във втората част на предаването: „Студио Аларма“ представя фичър, разказващ историята на българската китара „Кремона“ на краля на блуса от Мали Али Фарка Туре;

• 20 август (четвъртък) – записи от турнето The Bulgarian Sunrise на дуото на Сибусиле Каба и Колофело Мпахо (ЮАР) в София, Пловдив, Казанлък, Бургас, Варна и Попово, организирано в края на юли 2019 г. от фестивала „Аларма Пънк Джаз“ и платформата Stretch. В рубриката „А сега внимавайте“ Ивайло Кицов също гледа към Южноафриканската република с втория студиен албум на британския саксофонист Шабака Хътчинс с групата му The Ancestors от Йоханесбург;

• 21 август (петък) – връщане в Западна Африка – Мали и Буркина Фасо с три различни истории от времената на социална изолация. Разказват перкусионистът-виртуоз и преподавател по ударни Аруна Дамбеле, майсторът на музикални инструменти Юсуф Кейта (брат на световноизвестния балафонист Али Кейта) и Сюлейман Соло Сана – хореограф, танцьор, изследовател на изчезващите традиции в малките населени места. И тримата, интервюирани от Виктор Велчев.

Разбира се, африканските акценти в третата августовска седмица на 2020 г. ще прекрачат границите на „Аларма“, така, както африканската култура отдавна-отдавна не се развива само на африканския континент. Ще можете да слушате още:

- интервюта с напусналите ни тази година класици на музиката на ХХ век Тони Алън (Нигерия) и Мори Канте (Гвинея) – също от златния архив на „Аларма“ – в традиционното едночасово повторение на най-доброто от „Аларма“ във вторник срещу сряда – 19 август – от 2 до 3 ч. след полунощ;

- истории от и за Деня на Африка на самия ден – с гости Мария Косса (България, Мозамбик), Марселийн Уеда (Кения) и Мария „Ladygreen” Никифорова, които са част от организаторите на събитието и от новата културна платформа Afro.BG – всичко това в „Мултикултурни“ диалози“ на 22 август (събота) от 15.00 до 15.30 ч.

- на разклонението на „Аларма“ по Радио Бинар пък – 24-часовия музикален стрийм „Пънк Джаз“ албум на седмицата е новият албум „Yene Mircha“ (в превод от амхарски „Моят избор“) на легендарния етиопски клавирист и акордеонист Хайлу Мергия – всеки ден до 23 август по три пъти дневно – съответно от 0.00, 12.00 и 18.00 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Варварските цигулки" с 6 концерта у нас през октомври!?

Съвсем скоро слушателите на фолклорни предавания по програма "Христо Ботев"се срещнаха с Димитър Гугов – гъдулар и създател на "Варварските цигулки". Поводът беше дебютната му изява през месец май с Оркестъра за народна музика на БНР, като солист в "Музика в портрети"– един от проектите на радиовиртуозите. Тогава с него поговорихме за творческия му..

публикувано на 10.10.24 в 08:32

Кой съм аз?

Реализиран е на 16 август 2024 година и съдържа изцяло авторска музика на саксофониста, с което той още веднъж доказва таланта си и в композирането. Негови съмишленици в това начинание са големи имена от съвременния джаз като Бела Флек (банджо), Нилс Ландгрен (тромбон), Джери Дъглас ("добро" китара), Кийт Карлок и Волфганг Хафнер (барабани), Джон..

публикувано на 09.10.24 в 10:30
Джайш Оулд Шигали, Нура Минт Сеймали, Осман Туре и Матю Тинари

Нура Минт Сеймали, златният глас на Мавритания, за първи път в България

Нура Минт Сеймали , златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" ( западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале нгони"-то, но традиционно запазена само за жените в мавританската музикална култура ), потомка на стар грио-род, дъщеря на големия преподавател и знакова фигура в традиционната мавританска музика..

публикувано на 08.10.24 в 17:21

Лауреатски дни "Катя Попова" в Плевен

От 8 октомври до 25 октомври 2024 г. се провежда XXXII издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни "Катя Попова" в Плевен.  Голямото музикално събитие включва 13 концерта с над 600 участници, от които 43 лауреати от 9 държави.  Гостуват опера и балет. Плевенската филхармония, по традиция, открива Лауреатските дни. Поканен е и..

публикувано на 08.10.24 в 13:45

Английската музика в ръкописа Old Hall

Ръкописът Old Hall представлява най-важният източник за музикалната практика в Англия от края на XIV и началото на XV век. В кодекса са налични части от меси, мотети и антифони от композитори като Чирбъри, Битеринг, Кук, Екзетър, Фонтейнс, Лайънел Пауър, Стърджън и Тайс, а творби от Дънстъпъл и Форест са добавени в последствие от други писачи...

публикувано на 07.10.24 в 18:15