Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентин Кехайов:

Невежеството поражда проблемите в обществото

Валентин Кехайов
Снимка: csoleaders.frgi.bg

Може да сте чували за младежкия оркестър „Западно-Източен Диван“. Основан е през 1999 от аржентинския диригент с израелски корени Даниел Баренбойм и американецът с палестински корени академик Едуард Саид. Наречен е на една антология с поеми на Йохан Волфганг Гьоте.

Оркестърът е  съставен от млади музиканти от Средния Изток - Египет, Иран, Израел, Йордания, Ливан, Палестина, Сирия.
Самият  Баренбойм обяснява своята идея да създаде подобен състав: "Диванът“ не е любовна история, не е и мирна история. Тя много ласкаво се описва като проект за мир. Не е. Това няма да донесе мир. „Диванът“ е замислен като проект срещу невежеството. Проект срещу факта, че е абсолютно необходимо за хората да се опознаят, за да разберат какви са мислите и чувствата на другия, без непременно да са съгласни с него. "

По сходен начин явно мисли Валентин Кехайов, председател на организацията „Млади изследователи за младежко развитие“.

Той и неговите хора наистина са положили много усилия, без никаква подкрепа от институциите, за да постигнат една голяма своя мечта – да видят събрани своите млади съграждани в едно пространство за себеизява, каквито липсват в България.
"Младият човек е отворен,  той не се поддава толкова често на онова, което деформира мисленето", смята Кехайов.

csoleaders.frgi.bg

Основната дейност на „Млади изследователи за младежко развитие“ МИМР е свързана с популяризирането на методите на неформалното образование в град Смолян и областта. Цели да стимулира и възпита по-будно и мотивирано общество у нас. Кехайов и съмишлениците му започват през 2015 година и за този период имат спечелени и реализирани над 10 различни проекта пo „Еразъм+”- от граждански до екологични активности, както на местно, така и на национално ниво. Участниците са от страната и чужбина.

Една от големите гордости на екипа е младежкият център в Смолян. Освен място за обучения, участниците в организацията се събират да учат и разговарят, да играят настолни игри и да се забавляват.

Чуйте как работи младежкото пространство, как се финансира, какви цели си поставя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Енеаграма: Колко са поведенческите модели?

Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..

обновено на 29.11.24 в 09:37

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04