Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден (и още дни) на Африка в София

Водещият на „Аларма“ и „Мултикултурни диалози“ Цветан Цветанов с Мария Косса, Мария LadyGreen Никифорова и Марселийн Уеда в подвижното ни студио в Борисовата градина.
Снимка: архив на „Мултикултурни диалози“

През последните седмици – около сформирането на културната платформа „Афро.БГ“ – се заговори за организирането на голямо събитие на африканска тематика. Макар и няколко месеца след оригиналния Световен ден на Африка (25 май) – в особена година живеем все пак (!), събитието ще се проведе – и то в далеч по-атрактивен формат: не толкова като експо-панаир под патронажа на различни официални организации на държавно ниво, а в много по-голяма степен като събитие от хората за хората. От 18 часа днес (22 август) в Кино „Кабана“ в Деня на Африка в София участие ще вземат перкусионната група „Ямбадон“ (единствената у нас музикална формация, посветена на изучаването на западноафриканските ритми), Мария Косса (България/Мозамбик) – с уъркшоп по африкански танци и модно-занаятчийските линии за африкански произведения на изкуството и изделия за бита LadyGreen, Wanssati и East African Kanga. Ще има и диджейска част Мария LadyGreen Никифорова и джем сешън в края на събитието. После всичко ще продължи в „Терминал 1“ от 22.30 ч.

Идеята е новата платформа „Афро.БГ“ да събере на едно място информацията за и от различни хора и организации, свързани посредством корените или посредством страстта си с Африканския континент – деца от африкански произход, родени и израснали в България, студенти или работещи хора от различни африкански страни, живеещи у нас в момента, диджеи, музиканти, издатели на африканска литература, преводачи, вносители на африкански стоки, специалисти по африканска кухня, организатори на концерти, преподаватели по танци, музика или различни занаяти, пътешественици, фотографи, всякакви хора на изкуството, хора от неправителствени организации, работещи с деца и младежи от различни африкански страни – въобще, всички тези малки островчета, които често не се познават помежду си, а определено имат какво да си кажат…

В цялата инициатива се включва с удоволствие и екипът на предаванията „Аларма“ и „Мултикултурни диалози“ на БНР, който през последните години успя да организира няколко концерта и турнета на съвременни музиканти от Мали, Гана, Буркина Фасо и ЮАР в България. А тук, буквално няколко часа преди откриването на събитието, можете да чуете нашите разговори с Мария Косса, преподавател по африкански танци и идеен двигател на всички тези събития (включително на предстоящото откриване на Африкански културен център в София), Мария LadyGreen Никифорова – диджей, пътешественик, автор на оригинални изделия на африканска тематика, Марселийн Уеда от Кения, представяща в България духа, изкуството, цветовете на Източна Африка посредством платформата си East African Kanga, и Лора Шумкова, която освен литературовед и литературен историк има и своя паралелен живот като DJ Kizombie – в областта на кизомбата и въобще на танците на Ангола и португалоезична Африка.





А като продължение: добре, ще го кажем отсега – от понеделник (24 август) по програма „Христо Ботев“ сме ви приготвили още една африканска седмица…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41