„Хекуба“ е трагедия в три действия от Никола Антонио Монфроче по либрето на Жан-Батист-Габриел-Мари дьо Милсан в превод на италиански Джовани Шмид. Премиерата е на 13 декември 1812 г. в театър „Сан Карло" в Неапол. Ролята на Ахил изпълнил прочутия Мануел Гарсия, Приам бил Андреа Нодзари, Хекуба Мариана Борони.
Хекуба, според гръцката митология, е втората жена на цар Приам и майка на голяма част от децата му.
В днешно време операта е представена през 1992 г. в операта в Савона с Анна Катерина-Антоначи като Поликсена. На 30 юли 2019 г. с концертно изпълнение в двореца на херцога с нея е открит фестивалът на Вале д`Итрия. Този запис предлага „Неделен следобед“ на 20 септември от 14 часа.
Постановката е на Пиер Луиджи Пици, много красива, съвсем минималистична сценография и костюми. В операта ще чуете две много красиви арии – на Ахил в 1 д. и на Хекуба във 2 д., има две чудесни хорови сцени, а финалът на операта е драматичен и несравним с нищо познато. Може би мъничко ми напомни на финала на „Армида“ на Росини. Самият Росини бил много впечатлен от двете опери на Монфроче.
Действащи лица и изпълнители:
• Хекуба, сопран – Лидия Фридман
• Поликсена, сопран – Роберта Мантеня
• Ахил, тенор – Норман Райнхард
• Приам, тенор – Мерт Сюнгю
• Теона, сопран – Мартина Грезиа
• Антилок, тенор – Лоренцо Ицо
Хор на общинския театър в Пиаченца, хор на театър „Петруцели“, Бари, диригент Сесто Куатрини.
Никола Монфроче е роден на 21 февруари 1791 г. в Палми в Калабрия – умира на 9 юли 1813 г. в Неапол. В Палми са музеите на родените там Франческо Чилеа и Никола Монфроче. Баща му бил капелмайстор. Логично момчето започва да учи музика в консерваторията „Пиета дей туркини“ в Неапол. След това продължава в Рим като ученик на Николо Дзингарели, който по това време е капелмайстор на Сикстинската капела.
На 17 години дебютира като композитор с кантатата „Раждането на Алкида“ по драмата на Габриеле Росети. Премиерата е на 15 август 1809 в деня на рождението на Наполеон Бонапарт, навършващ 40 години. Тя е изпълнена в театър “Сан Карло“ в присъствието на Йоахим Мюра и Каролина Бонапарт – новите крал и кралица на Неаполското кралство.
След година с успех преминава и премиерата на първата му опера „Алзира“, в която пеят тенорите Андреа Нодзари и Мануел Гарсиа, сопранът Мариета Маркезини и контраалтът Аделаида Маланоте. В Рим той пише още кантатата „Армида“ по либрето на Якопо Ферети по „Готфрид“ на Торквато Тасо, която след това е изгубена.
През септември 1811 в Неапол Монфроче чува операта „Весталката“ на Спонтини, която го завладява. По поръчка на Доменико Барбайя вече болният композитор започва да пише нова опера, все още под впечатленията на „Весталката“. Това е операта „Хекуба“, представена в края на годината. Няколко месеца по-късно Монфраче умира едва на 22 години.
Съдържание
Първо действие
В първия акт Поликсена разкрива на слугинята си Теона, че се е влюбила в Ахил, въпреки факта, че той току-що е убил брат ѝ Хектор в битка. Цар Приам предлага на троянците да приемат брака между Ахил и Поликсена, за да сложат край на Троянската война, но се сблъсква с волята на царица Хекуба, която страда за смъртта на Хектор и ненавижда Ахил.
Второ действие
Ахил, който пристигна, разкрива чувствата си към Поликсена, двама си разменят развълнувани любовни обяснения. Той получава благословията на Приам.
След като пристига Хекуба Ахил се оттегля, а Хекуба изисква от дъщеря си да се откаже от този брак и да отмъсти за смъртта на Хектор.
Поликсена остава сама с налегналите я тъжни мисли. Тя посреща хладно завърналия се Ахил. Той се обръща към кралската двойка с молба да потвърдят сватбата му с Поликсена, която ще бъде само от полза за родината.
Трето действие
Сватбената церемония се провежда в храма на Аполон. Точно когато Поликсена трябва да отговори пристига Антилок, който съобщава, че тежко въоръжената гръцка армия е нападнала Троя. Опитите на Ахил да се разграничи от сънародниците си са безполезни. Хекуба заповядва на стражата да бъде убит незабавно.
Отчаяна Поликсена отправя молитви към боговете.
Приам упреква съпругата си за прибързаното решение, с което се проваля всеки следващ опит за сключване на примирие с враговете.
Гръцките войници проникват в храма на Аполон, убиват Приам и отвличат Поликсена.
Останала сама Хекуба проклина всички врагове, а вражеската армия опустошава града.
Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява. Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..
Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...
Васил Петров ще отпразнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл в зала 1 на НДК от 20.00 часа на 21 януари. Турнето The Best Оf на Васко мина през летните сцени в Пловдив, Варна, Бургас, Поморие, Велико Търново и други градове, за да получи артистичния си мащабен финал в столицата. По случай юбилея, популярният джаз..
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на..
В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им..
На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg