Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатите на ректорите в държавните вузове и нуждата от общ регламент

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Как новите договори за управление, които ректорите на държавните висши училища ще сключват с министъра на образованието и Наредбата за начина за определяне на възнагражденията им, ще свържат висшите училища с държавната политика в областта на образованието и нуждите на пазара на труда? Министърът на образованието и науката ще проведе днес видеоконферентна среща днес с ректорите на държавните висши училища. На тази среща ще бъдат обсъдени въпроси около Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища по договоите им, сключени с министъра на образованието. За първи път се регламентира общ начин, по който ще се определят възнагражденията на ректорите за всички държавни вузове.

Анастас Герджиков, ректор на СУ "Св. Кл. Охридски" и председател на Съвета на ректорите, изказа своето мнение в "Нашият ден" за тази обща регулация на определянето на възнагражденията:

"Има различни мнения по това дали министърът трябва да сключва договори за управление с ректорите. Някои от ректорите изразяват опасения, че един злонамерен министър би могъл да влияе на ректорите и да ги постави в подчинено положение, особено ако става дума за някаква партийна политика. Въпреки това се наложи мнението, че такава опасност няма и през февруари Законът за висше образование възприе тази идея. Следствие на това е и начинът, по който ще се формира възнаграждението на ректорите. Досега то се определяше от Академичните съвети или след разговори със синдикатите. Поради това имаше големи разлики между университетите, които невинаги съответстваха, например, на средната заплата в университета.  

Това не е първото обсъждане с министъра на образованието. Наредбата беше изменена в следствие на това, което ректорите предложиха на министъра, сега позициите с сближиха до голяма степен и едва ли ще има голямо недоволство."

Проф. Герджиков изрази надежда, че ще има по-справедливо съответствие между работата на един ректор и неговото възнаграждение.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, коментира Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища.

"Това е стъпка в правилната посока. При нас, в УНСС, заплата на ректора се определя при преговорите при сключването на Колективния трудов договор със синдикатите, който е публичен. Аз подкрепям тази наредба и усилията на Министерството на образованието и науката все пак да се внесе известна равнопоставеност."

Проф. Димитров изтъкна, че ректорите на големите университети управляват доста големи фондации. Той подчерта, че трябва да има контрол, но и че не бива да се изпада в сиромахомилство при определянето на ректорските възнаграждения.

Петър Николов, зам.-министър на образованието с ресор "Висше образование", коментира предстоящата среща в "Нашият ден":

"Министър Вълчев и проф. Герджиков са достатъчно диалогични като личности и смятам, че ще се стигне до приемливо решение."

Николов сподели своите наблюдения по отношение на качеството на висшето образование както за държавните, така и за частните училища.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47