Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите на ректорите в държавните вузове и нуждата от общ регламент

Министерство на образованието и науката
Снимка: БГНЕС

Как новите договори за управление, които ректорите на държавните висши училища ще сключват с министъра на образованието и Наредбата за начина за определяне на възнагражденията им, ще свържат висшите училища с държавната политика в областта на образованието и нуждите на пазара на труда? Министърът на образованието и науката ще проведе днес видеоконферентна среща днес с ректорите на държавните висши училища. На тази среща ще бъдат обсъдени въпроси около Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища по договоите им, сключени с министъра на образованието. За първи път се регламентира общ начин, по който ще се определят възнагражденията на ректорите за всички държавни вузове.

Анастас Герджиков, ректор на СУ "Св. Кл. Охридски" и председател на Съвета на ректорите, изказа своето мнение в "Нашият ден" за тази обща регулация на определянето на възнагражденията:

"Има различни мнения по това дали министърът трябва да сключва договори за управление с ректорите. Някои от ректорите изразяват опасения, че един злонамерен министър би могъл да влияе на ректорите и да ги постави в подчинено положение, особено ако става дума за някаква партийна политика. Въпреки това се наложи мнението, че такава опасност няма и през февруари Законът за висше образование възприе тази идея. Следствие на това е и начинът, по който ще се формира възнаграждението на ректорите. Досега то се определяше от Академичните съвети или след разговори със синдикатите. Поради това имаше големи разлики между университетите, които невинаги съответстваха, например, на средната заплата в университета.  

Това не е първото обсъждане с министъра на образованието. Наредбата беше изменена в следствие на това, което ректорите предложиха на министъра, сега позициите с сближиха до голяма степен и едва ли ще има голямо недоволство."

Проф. Герджиков изрази надежда, че ще има по-справедливо съответствие между работата на един ректор и неговото възнаграждение.

Проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС, коментира Наредбата за определяне на възнагражденията на ректорите в държавните висши училища.

"Това е стъпка в правилната посока. При нас, в УНСС, заплата на ректора се определя при преговорите при сключването на Колективния трудов договор със синдикатите, който е публичен. Аз подкрепям тази наредба и усилията на Министерството на образованието и науката все пак да се внесе известна равнопоставеност."

Проф. Димитров изтъкна, че ректорите на големите университети управляват доста големи фондации. Той подчерта, че трябва да има контрол, но и че не бива да се изпада в сиромахомилство при определянето на ректорските възнаграждения.

Петър Николов, зам.-министър на образованието с ресор "Висше образование", коментира предстоящата среща в "Нашият ден":

"Министър Вълчев и проф. Герджиков са достатъчно диалогични като личности и смятам, че ще се стигне до приемливо решение."

Николов сподели своите наблюдения по отношение на качеството на висшето образование както за държавните, така и за частните училища.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вярата и неверието

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя се..

публикувано на 27.04.25 в 09:35

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30