Кой кого блокира: гражданите – парламента или парламентът – гражданите? Социологът и преподавател в Софийския университет Милена Якимова и гласовете на улицата след протестите от 2 септември:
"Ако стигнем до задаване на този въпрос, значи сме казали "Властта в това общество по никакъв начин не му принадлежи, не е свързна с него и не произтича от него". Парламентът е представителство на гражданите."
Милена Якимова е категорична, че в действията на властта няма опит да покаже, че произтича от гражданството. "Напук на всички твърдения, че гражданството не знело какво иска, всички изследвания посочват как се натрупват от години искания в една посока – посока за почтено общество. Звучи малко поетически, но е нещо съвършено точно и прозаично измеримо. Хората искат институциите, когато се обърнат към тях, да не ги третират като виновни. "
Якимова смята, че това усещане за виновност се усилва още повече от протестите. Те казват и нещо повече: "Институциите не само че третират гражданите като виновни, когато са жертва на нещо или когато трябва да се възползват от свое конституционно право, ами институциите служат да обслужват едни, дето са пó граждани. Зад тая втора теза застават 60% от социолозите, зад първата теза, вярвам, стоят много повече от 60%."
Държава, която реши да се държи силово, показва само безсилие, категорична е Якимова и допълва:
"Мъчно ми е за полицаите и техните семейства, те са в рискова ситуация. Но какво чухме от техните ръководители. Вчера ситуацията показа, че може да бъде много опасна, защото не могат да бъдат контролирани вмешателствата в протеста, които го радикализират. Това не е работа на т.нар. "организатори на протеста", а работа на силите на реда. "
Според Якимова държанието на ръководството на полицията издава или лъжа, или неведение. Тя прави извод, че "при такава нелегитимност, при такава пропаст, при такова безсилие на силовашки упражняваната власт, тя неизбежно пада, но използва всякакъв тактически арсенал да не падне бързо."
Чуйте повече от звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg