Каква икономическата есен очкава България? За очевидните недостатъци на програмите, за раздаването на пари като икономическа реакция, за това, че най-слабата в икономическо отношение страна в ЕС би трябвало да има най-високи темпове на развитие, за това как политическата обстановка влияе върху икономическите действия на управляващите и коя е графиката на възстановяване, от която трябва да се пазим най-много?
Анализ прави Атанас Пеканов, икономист в Австрийския институт за икономически изследвания, докторант и преподавател във Виенския икономически университет, в "Нашият ден":
"Малко по-добре се развиват неща през това лято, отколкото се очакваше. Но без съмнение ни предстои една тежка есен и зима. И преди да правим прогнози, трябва да видим къде се намираме в най-големия икономически шок на нашето време в глобален аспект. Рано е още, но дълбочината на загубите зависи от мерките, които се приемат и как действат страните, за да се предотвратят дългосрочни щети."
Къде се намира България икономически в момента
"С оглед на последните години, които бяха години на по-силна икономика в глобален аспект, у нас икономическият растеж не беше на нивото, на което трябваше да бъде. Правените внушения от сорта "Никога не сме били по-богати" са малко обидни за публиката от икономическа гледна точка. Виждаме едно изоставане от останалите страни в Източна Европа."
Пеканов цитира един анализ на проф. Пламен Ненов, където сме сравнени с една контролна страна, Румъния. В последните 10 години има едно значително изоставане. Това ни носи и по-малък капацитет да отговаряме на икономическите шокове днес."
Как да се стимулира икономиката
"Мерките, указани от международните институции, трябва да следват 3 критерия: да са квалифицирани, навременни и временни. Например точно в кризата стимулативната мярка не е да дадеш увеличение на пенсиите, а да дадеш помощ на тези, които са най-засегнати от икономическия шок, а виждаме, че това не се случва. Процентите са стряскаши – по-малко от 10% са се възползвали от правителствена помощ. Очевидно има някакви недостатъци в тези програми."
Да преодолееш всяка трудност – разговор за съчетанието на икономически познания с желанието да промениш живота на хората, които се нуждаят от водач през блатото на несъвършенствата.
Андрей Любенов, икономист и собственик на спортна зала, разказва как хобито се превръща в професия, как се изживява страхът от нови кризи и защо способността да променяме себе си физически може да ни отведе там, където искаме да бъдем.
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg