Атанас Куртев e наследник на фамилия с богати културни и музикални традиции, посвещава творческата си дейност на търсенето на нови хоризонти в интерпретацията на музикалните образци от барока до класиците на ХХ век и тяхното осмисляне през призмата на естетическите разбирания, характерни за съответната епоха, но без да копира готови модели, а да ги представи като собствена концепция в процеса на тяхното претворяване.
На 15 септември от 19.30 часа предаването „Студио Музика“ на националната програма „Христо Ботев“ ще представи творческия портрет на пианиста, педагога, общественика и изследовател – проф. Атанас Куртев, чийто 75-годишен юбилей се отбелязва този месец. Негови пътеводители в този дълъг и успешен път са такива представители на българското и европейско клавирно изкуство, като Лили Атанасова, възприела педагогическите модели на първия български музикален академик Андрей Стоянов, Павел Серебряков, Едуардо дел Пуейо, Пал Кадоша, Дьорд Шебьок и Ивон Лефебюр, а неговите многобройни възпитаници са едни от водещите концертиращи артисти и педагози у нас и по света.
Атанас Куртев развива изключително активна концертна дейност, като за близо пет десетилетия изнася над 900 концерта в над 20 европейски държави, Африка, Близкия и Далечния изток, а като най-характерен белег на това му амплоа са десетките едностилни и музикално монографични рецитали, като осъществява и над 50 премиерни изпълнения.
Паралелно с концертната си дейност Атанас Куртев се занимава с активна просветителска, научно-изследователска и текстологична работа. Той е инициатор за учредяване на Музикално общество „Фредерик Шопен“ в България и негов председател (1997-2010). Съучредител е на музикалните дружества „Франц Шуберт“ и „Рихард Вагнер“. През 2010-2012 г. по негова лична инициатива в България се създават музикални сдружения „Сергей Рахманинов“ и „Александър Скрябин“, водил е майсторски класове в над десет страни, работил е в състава на жури на повече от двадесет международни клавирни конкурса в България и чужбина. През 2011 г. в град Витто (Бургундия, Франция) е учреден Международен фестивал за пианисти на името на Атанас Куртев.
В предаването посветено на професор Атанас Куртев, свои мисли и спомени за общението си с него ще споделят и трима изявени негови възпитаници: проф. Ростислав Йовчев, проф. Евгения Симеонова и асистент Анелия Господинова. Ще звучат и брилянтни негови изпълнения на музика от Лист, Шопен, Шуман, Франк, Скрябин, Чайковски и Любомир Пипков.
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg