Противоепидемичните мерки в училище станаха поредният повод за разделение в обществото. Цитират се различни авторитети и мнения. Дебатът "за" или "против" маските има няколко аспекта – една част се занимава с въпроса дали маските изобщо предпазват, друга – за необходимостта от носенето им в коридорите на училищата.
Михаела Божанкова, член на различни родителски организации и представител на "Обединени родители", посочи като прецедент отварянето на детските градини, в които децата не трябваше да носят маски, и изтъкна неефективното и непоследователно прилагане на мерките, както и негативните ефекти, които могат да имат върху децата.
Учителят и експерт в образователната сфера Петър Велков не смята, че носенето на маски ограничава и травмира децата и се позова на редица данни относно ползата от носенето им. Не на последно място изтъкна и възпитателната полза, която спазването на мерките може да има.
"Маските ще се носят най-много 10% от времето на децата в училище – през междучасията. Обратното – неносенето на маски и евентуално разпространение на зараза би довело до затваряне и карантиниране на училища – нещо, което никой не желае", каза Велков.
Той успокои родителите и относно т.нар. "изолатори", в които децата със симптоми да бъдат отделяни до идването на родител. "Децата няма да бъдат оставени сами, а ще бъдат придружени от училищен лекар, както се е процедирало и досега при редица други заболявания и тревожни симптоми при децата."
"За" и "против" има при въвеждането на всяка една мярка, каза експертът по медицинско право Мария Петрова. Абсурдът от коментара за маските при децата идва от допускането, че те прекарат 45 мин. заедно в час без маски, а в междучасие, където има по-голяма дистанция – се налага носене на маска.
"Също така въвеждането на изолатори не е твърде ефикасно.
Ситуацията не е правилно оценена, не се дава възможност за адекватна реакция нито на учениците, нито на учителите.
Това, че всички се разхождат по улиците с парче плат пред лицето, не е гаранция, че се предпазваме.
Не съм против мерките, казвам, че когато въвеждаме нещо като задължително, трябва да очертаем ясно неговите параметри" – изтъкна Петрова.
"Когато хората станат пациенти, се говори, че имат права, но рядко се говори, че задължение на всеки от нас е да се грижи за собственото си здраве и да не застрашава здравето на околните.
Именно затова даваме възможност в ситуации като днешната на властимащите, в случая министерството на здравеопазването – да ни налагат мерки и да ги спазваме. Доколко те са целесъобразни и последователни, е друг въпрос.
Също така е важно да възпитаваме децата, да им обясняваме какво се случва, а не да ги наказваме. И изобщо начинът, по който се комуникират мерките и забраните, не е за подценяване. Те могат да се превърнат в начин децата да се учат, да бъдат възпитавани да се отнасят с уважение към себе си и околните."
Започваме със загадка: ако тръгнат едни ловци от Русе към Силистра, а едни рибари хукнат от Силистра към Русе – къде ще се срещнат пътищата им точно след 60 км? Веднага отговаряме – в Тутракан, където гостува предаването "И рибар съм, и ловец съм". Посрещнаха ни гостоприемно членовете на Ловно-рибарско сдружение "Сокол" д-р Димитър Стефанов,..
В предаването "Нашият ден" и неговата рубрика "Разговорът" гостува Габриела де Лука – изключително колоритна дама, католичка по рождение и италианка по кръв, която разказа за своя аристократичен произход и неподвластната на обществени норми любовна история на своите баба и дядо. Всичко започва в пансион за знатни девойки, където младите дами..
Заедно с микробиолога д-р Йордан Стефанов във "Време за наука" опровергаваме упоритите фалшиви твърдения, че маята за хляб съдържа глутенови дрожди, отразяващи се изключително зле на човешкото здраве. Няма абсолютно нищо вярно – маята представлява просто обикновени и доста безобидни дрожди, които се използват в различни части от хранителната..
Отново поставяме проблема със свръхзадлъжнялостта на физическите лица : защо той е важен за България и каква е причината толкова време да не бъде решен? Какъв е опитът на другите европейски страни в решаването на този социално и икономически значим въпрос? Защо е важно хората да могат да получават безплатни консултантски услуги и кой е начинът да..
В голямата зала на общината във Велико Търново ще се състои прожекция на двата късометражн филма "На брега на морето" и "Град на призраци", за да бъдат запознати младежите в града с темата за трафика на хора. Събитието е организирано от местната комисия за борба с трафика на хора, българския клон на международната НПО организация "Кампания..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg