„Бях прекалено млад, за да съм битник и прекалено стар, за да бъда хипи“ – казва човекът, когото мнозина свързват и с битническото поколение, и с хипи културата. Кен Киси, авторът на "Полет над кукувиче гнездо", е роден на 17 септември 1935 г.
Материал за повествованието, което се развива в лудница, Киси събира, участвайки като доброволец в правителствена програма за изследване на психеделичните вещества като ЛСД и мескалин върху съзнанието.
Освен това Киси разговаря, най-често под въздействието на въпросните психеделици, с пациентите на психиатрична болница за ветерани от войната, където работи нощна смяна като санитар. Спомените стават основа за романа, който пише като дипломна работа за университета.
"Полет над кукувиче гнездо" е написан през 1962 г. По думите на филмовата критичка Полин Кейл книгата на Киси "Предшества бунтовете по университетите, Виетнам, дрогата, контракултурата. Въпреки това тя е пророческа есенция на целия революционен, а нерядко и психеделичен период, и вероятно оформя съзнанието на повечето американци".
Едноименният филм на Милош Форман по книгата помита "Оскар"-ите през 1976-а, въпреки че Киси не го долюбва, защото съкращава ролята на главния герой Вожда Бромдън. Затова пък тесногръдата, ограничена и манипулативна сестра Рачит се превръща в иконична фигура и емблема на институционализираното зло. Тя представя властта, срещу която Киси символично въстава с историческите си обиколки на Америка с Merry Prankster (веселите шегаджии) в ученически бус, нашарен в ярки цветове и носещ табелата "Странен товар". Те са обезсмъртени от Том Улф в романа му The Electric Kool-Aid Acid Test от 1968, който превръща Киси в легенда на контракултурата.
Киси пише и други книги, но те никога не получават популярността и признанието на "Полет над кукувиче гнездо". Някои критици казват, че пристрастяването му към наркотиците влошава сериозно писателския му талант, самият Киси в интервю от 1990 г. признава, че може би е отишъл прекалено далеч в експериментирането с психотропни вещества.
Защо четем и днес "Полет над кукувиче гнездо" – роман, който резонира не само в американското общество, но и в Източна Европа по време на Студената война – чуйте Избор на редактора.
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg