Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво друго е обществото ни, ако не една лудница

Кен Киси – легенда на контракултурата

Кен Киси
Снимка: Wikipedia

„Бях прекалено млад, за да съм битник и прекалено стар, за да бъда хипи“ – казва човекът, когото мнозина свързват и с битническото поколение, и с хипи културата. Кен Киси, авторът на "Полет над кукувиче гнездо", е роден на 17 септември 1935 г. 

Материал за повествованието, което се развива в лудница, Киси събира, участвайки като доброволец в правителствена програма за изследване на психеделичните вещества като ЛСД и мескалин върху съзнанието. 

Освен това Киси разговаря, най-често под въздействието на въпросните психеделици, с пациентите на психиатрична болница за ветерани от войната, където работи нощна смяна като санитар. Спомените стават основа за романа, който пише като дипломна работа за университета.

"Полет над кукувиче гнездо" е написан през 1962 г. По думите на филмовата критичка Полин Кейл книгата на Киси "Предшества бунтовете по университетите, Виетнам, дрогата, контракултурата. Въпреки това тя е пророческа есенция на целия революционен, а нерядко и психеделичен период, и вероятно оформя съзнанието на повечето американци".

Едноименният филм на Милош Форман по книгата помита "Оскар"-ите през 1976-а, въпреки че Киси не го долюбва, защото съкращава ролята на главния герой Вожда Бромдън. Затова пък тесногръдата, ограничена и манипулативна сестра Рачит се превръща в иконична фигура и емблема на институционализираното зло. Тя представя властта, срещу която Киси символично въстава с историческите си обиколки на Америка с Merry Prankster (веселите шегаджии) в ученически бус, нашарен в ярки цветове и носещ табелата "Странен товар". Те са обезсмъртени от Том Улф в романа му The Electric Kool-Aid Acid Test от 1968, който превръща Киси в легенда на контракултурата.

Киси пише и други книги, но те никога не получават популярността и признанието на "Полет над кукувиче гнездо". Някои критици казват, че пристрастяването му към наркотиците влошава сериозно писателския му талант, самият Киси в интервю от 1990 г. признава, че може би е отишъл прекалено далеч в експериментирането с психотропни вещества.

Защо четем и днес "Полет над кукувиче гнездо" – роман, който резонира не само в американското общество, но и в Източна Европа по време на Студената война – чуйте Избор на редактора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15