Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Чобанов: Опазването на културното наследство – мисия на цялото общество

Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица

Снимка: БГНЕС

Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица? Какво изгуби и спечели София като облик и послания през последните 30 години? За паметниците и проектите на съвремието в Деня на София говори в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет по култура, образование, спорт и младежки дейности в Столичната община. 

"Опазването на културното наследство трябва да бъде разбирано като мисия на цялото общество. То не е задача на един или друг чиновник, не е работа за една или друга администрация. Това е мисия, която самата история ни е дала и обхваща всички ни

Голямата цел е да предадем на следващи поколения най-добрите произведения на изкуството и архитектурата, ценностите от миналото, в най-добър вид. Това е една историческа щафета, която се предава от поколение на поколение."

Доц. Чобанов посочи, че въпреки особената си историческа съдба българинът винаги е мислел отговорно за своето минало и старините си – един от първите закони за старините в Европа е у нас. "Нашите дядовци, строителите на съвременна България, са си давали сметка, че за да бъдем цивилизована държава и отговорно европейско общество, трябва да съхраняваме културното наследство."

Зам.-кметът подчерта, че е важно да сме отговорни и да си даваме сметка колко е трудна задачата да съхраним старините и да ги социализираме, така че да са достъпни. "Нашият град е много древен, наситен с различни старини от 7 хилядолетия назад. Трябва да си даваме сметка, че стъпваме върху хилядолетията."

За съхраняването на културните ценности, за археологическите проучвания, за знаковите проекти, за мрежата от музеи – чуйте още подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29