Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица? Какво изгуби и спечели София като облик и послания през последните 30 години? За паметниците и проектите на съвремието в Деня на София говори в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет по култура, образование, спорт и младежки дейности в Столичната община.
"Опазването на културното наследство трябва да бъде разбирано като мисия на цялото общество. То не е задача на един или друг чиновник, не е работа за една или друга администрация. Това е мисия, която самата история ни е дала и обхваща всички ни.
Голямата цел е да предадем на следващи поколения най-добрите произведения на изкуството и архитектурата, ценностите от миналото, в най-добър вид. Това е една историческа щафета, която се предава от поколение на поколение."
Доц. Чобанов посочи, че въпреки особената си историческа съдба българинът винаги е мислел отговорно за своето минало и старините си – един от първите закони за старините в Европа е у нас. "Нашите дядовци, строителите на съвременна България, са си давали сметка, че за да бъдем цивилизована държава и отговорно европейско общество, трябва да съхраняваме културното наследство."
Зам.-кметът подчерта, че е важно да сме отговорни и да си даваме сметка колко е трудна задачата да съхраним старините и да ги социализираме, така че да са достъпни. "Нашият град е много древен, наситен с различни старини от 7 хилядолетия назад. Трябва да си даваме сметка, че стъпваме върху хилядолетията."
За съхраняването на културните ценности, за археологическите проучвания, за знаковите проекти, за мрежата от музеи – чуйте още подробности в звуковия файл.
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg