Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Чобанов: Опазването на културното наследство – мисия на цялото общество

Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица

Снимка: БГНЕС

Как се опазва и управлява културното наследство в българската столица? Какво изгуби и спечели София като облик и послания през последните 30 години? За паметниците и проектите на съвремието в Деня на София говори в "Нашият ден" доц. д-р Тодор Чобанов, зам.-кмет по култура, образование, спорт и младежки дейности в Столичната община. 

"Опазването на културното наследство трябва да бъде разбирано като мисия на цялото общество. То не е задача на един или друг чиновник, не е работа за една или друга администрация. Това е мисия, която самата история ни е дала и обхваща всички ни

Голямата цел е да предадем на следващи поколения най-добрите произведения на изкуството и архитектурата, ценностите от миналото, в най-добър вид. Това е една историческа щафета, която се предава от поколение на поколение."

Доц. Чобанов посочи, че въпреки особената си историческа съдба българинът винаги е мислел отговорно за своето минало и старините си – един от първите закони за старините в Европа е у нас. "Нашите дядовци, строителите на съвременна България, са си давали сметка, че за да бъдем цивилизована държава и отговорно европейско общество, трябва да съхраняваме културното наследство."

Зам.-кметът подчерта, че е важно да сме отговорни и да си даваме сметка колко е трудна задачата да съхраним старините и да ги социализираме, така че да са достъпни. "Нашият град е много древен, наситен с различни старини от 7 хилядолетия назад. Трябва да си даваме сметка, че стъпваме върху хилядолетията."

За съхраняването на културните ценности, за археологическите проучвания, за знаковите проекти, за мрежата от музеи – чуйте още подробности в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"НевиДимо дете" – спектакъл в памет на Димо от P.I.F.

Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов" за първи път на сцената ще оживее "НевиДимо дете" – спектакълът по музиката на група P.I.F. от авторския екип на "Портретът на Дориан Грей", начело с режисьорката Веселка Кунчева. Настоящите..

публикувано на 11.07.25 в 17:15

Колко струва сиренето?

В редакция "Хумор и сатира" следим отблизо важните неща и затова няма как да не забележим, че цената на сиренето в Испания направо е полудяла. Шокиращи подробности ще разкрием в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с рецитала на Ейсън Чортън от Ямайка на фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", с..

публикувано на 11.07.25 в 16:30

Балетът "Лебедово езеро" с премиера в Античния театър – Пловдив

Тази вечер Пловдивската опера представя премиерата на балета "Лебедово езеро". Диригент е Пьотр Сулковски. Публиката ще има възможност да се наслади на красивата музика и балет в Античния театър. Гостуват солисти от Испания, а оркестърът и балетният състав са от Oпера Пловдив.  Хореографът и ръководител на балетния състав Мариана Крънчева разказва за..

публикувано на 11.07.25 в 14:35
„Още и още покрови“, картина на Дина Стоев, 2025

Стряскащите картини на Дина Стоев

Дина Стоев (1994) е от младите художници с разпознаваем почерк. Неговите творби отразяват страховете и тревогите на днешния ден, стряскат, предизвикват размисъл. Цветовете крещят в на пръв поглед реалистичната картина, която е пред зрителя, а присъствието заедно с това на фантазното го отвежда в мрака на глобалните проблеми, съпътстващи живота ни...

публикувано на 11.07.25 в 10:25
НБ

Народната библиотека "Иван Вазов" – Пловдив е домакин на Младежкия пленер "Творецът 2025"

В Народната библиотека "Иван Вазов" в Пловдив, във фоайе "Изкуствотека" от днес до 17 юли ще се проведе Младежкият пленер "Творецът 2025".  Кои са участниците в пленера, кога ще бъдат показани техните творби и каква е благотворителната кауза, която ще подкрепи събитието, разказва художникът Матей Матеев, организатор на събитието и член на "Ротари" клуб..

публикувано на 11.07.25 в 09:45