Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Николай Марков – „В борба срещу невидимите убийци“

| обновено на 21.09.20 в 16:26
Доц. д-р Николай Марков
Снимка: Божидар Любенов

В своята най-нова книга – „В борба срещу невидимите убийци“ – доц. д-р Николай Марков от Националния исторически музей изследва представите на балканските народи и тяхното отношение към заразните болести и ваксините през Средновековието и през Османския период.

За първи път в едно от предишните предавания доц. д-р Марков споделя, че негов прадядо е Марко Тотев – една легендарна фигура от градския фолклор. А всъщност този човек е бил изключителен адвокат. Той няма загубено дело. И следвайки своята прословута педантичност, успява да осъди дори и Народното събрание от този период заради непрецизно изписан закон. А историята на фамилията е любопитна. Двамата му сина – Георги и Никола – са генерали в Българската армия, до пенсионирането им през 1941 г. За съжаление неговият образ става нарицателен заради поредицата от несполуки, които го преследват през целия му бурен живот.

Доц. д-р Николай Марков проучва и исторически факти в много други области. Интересна е историята на похода на Амедей VI Савойски, наречен Зеления граф, по българските земи.

В това предаване е засегната и темата за ролята на българските музеи по време на пандемия и след това… Във връзка с пандемията той споделя, че някои чудесни идеи от музейните планове са били изоставени. „Във всеки случай, аз искрено се надявам, че точно тези събития, които се случват днес в страната и в частност в музеите ни, ще ни дадат възможност да бъде поставен за пореден път въпросът за мястото и ролята на музеите в българското общество, а защо не и в световното.“ – споделя доц. д-р Марков и допълва – „Ние все по-тясно трябва да привързваме работата на музеите към училищата, към образованието."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нирвана" с премиера във Велико Търново

"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия български драматург, вдъхновена от трагичната любов на Лора Каравелова и Пейо Яворов, е дело на режисьорката Надя Панчева. "Нирвана" е драматургичен сблъсък, който се разгръща на границата между..

публикувано на 18.02.25 в 15:21

Изложба с отхвърлено от нацистите изкуство се открива днес в Париж

От днес до 25 май Националният музей "Пикасо" в Париж представя изложбата "Дегенеративно изкуство: Модерното изкуство на съд при нацистите". Това е първата експозиция във Франция, посветена на наричаното от нацисткия режим "изродено изкуство", опасно според него както за нацията, така и за цялата арийска раса. В центъра ѝ е и методичната атака на..

публикувано на 18.02.25 в 14:50

Гърция ще отвори музей в Пирея за древни артефакти, открити в морето 

Нов музей, посветен на множеството археологически артефакти, открити в морето, ще бъде открит до 2026 година в Пирея, близо до Атина, съобщи гръцкият министър на културата Лина Мендони. Той ще бъде с площ от 26 000 m2, а проектът е финансиран от ЕС с повече от 93 милиона евро, съобщава Франс инфо.  Този музей се смята за най-големия културен..

публикувано на 18.02.25 в 14:20
Гари Олдман

Изкуството в мен: Дракула, Бетовен, Чърчил или просто Гари Олдман

Носителят на "Оскар" Гари Олдман има дълга и продължителна кариера още от 80-те, но голямото му издигане се случва на сравнително късна възраст за един актьор.  Това става най-вече след участията му в поредицата "Хари Потър" и трилогията за Батман "Черният рицар" на Кристофър Нолан, за които самият Олдман споделя, че са спасили личния му..

публикувано на 18.02.25 в 13:15

Берлинале за 75-и път

На 13 октомври се откри 75-ият Берлински международен кинофестивал с филма "Светлината" на Том Тиквер. Тричасовата драма разказва историята на сирийка, която става домашна помощница в германско семейство. За разлика от други фестивали, които са насочени към киноиндустрията – продуценти и разпространите, Берлинале е за публиката, за..

публикувано на 18.02.25 в 13:05