В своята най-нова книга – „В борба срещу невидимите убийци“ – доц. д-р Николай Марков от Националния исторически музей изследва представите на балканските народи и тяхното отношение към заразните болести и ваксините през Средновековието и през Османския период.
За първи път в едно от предишните предавания доц. д-р Марков споделя, че негов прадядо е Марко Тотев – една легендарна фигура от градския фолклор. А всъщност този човек е бил изключителен адвокат. Той няма загубено дело. И следвайки своята прословута педантичност, успява да осъди дори и Народното събрание от този период заради непрецизно изписан закон. А историята на фамилията е любопитна. Двамата му сина – Георги и Никола – са генерали в Българската армия, до пенсионирането им през 1941 г. За съжаление неговият образ става нарицателен заради поредицата от несполуки, които го преследват през целия му бурен живот.
Доц. д-р Николай Марков проучва и исторически факти в много други области. Интересна е историята на похода на Амедей VI Савойски, наречен Зеления граф, по българските земи.
В това предаване е засегната и темата за ролята на българските музеи по време на пандемия и след това… Във връзка с пандемията той споделя, че някои чудесни идеи от музейните планове са били изоставени. „Във всеки случай, аз искрено се надявам, че точно тези събития, които се случват днес в страната и в частност в музеите ни, ще ни дадат възможност да бъде поставен за пореден път въпросът за мястото и ролята на музеите в българското общество, а защо не и в световното.“ – споделя доц. д-р Марков и допълва – „Ние все по-тясно трябва да привързваме работата на музеите към училищата, към образованието."
До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..
В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера. Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..
На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..
Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..
Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg