С премиера на спектакъла „Серотонин” открива новия си творчески сезон театър „Азарян”. Постановката е на Крис Шарков, който е направил и сценичния вариант по едноименния роман на Мишел Уелбек. „Серотонин” е най-новият роман на известния френски писател – издаден е през 2019 година и за броени дни се превръща в световен бестселър.
Постановката на Крис Шарков е първи за България театрален спектакъл по текст на Уелбек.
„Мишел Уелбек е автор, който изразява най-пълно моите търсения. Това ми е любимият писател. В него намирам разбиране на проблематики, които ме вълнуват, и на целия душевен профил на съвременния човек. Човекът е абсолютно изчерпан от нови идеи и от нови надежди, той е предозирал с идеи, предозирал е с послания. Изглежда, че цялото знание на тези 2020 години има нужда от нещо съвършено ново, то е във видима криза на смисъла. За Уелбек има нужда от ново наместване на моралните ценности в целия свят, най-вече в Европа. Така че човекът, съвременният човек, се намира точно в тази фаза – между умората и отчаянието и нуждата от нещо съвършено ново”, разказа в „Артефир” Крис Шарков.
В представлението участват актьорите Васил Читанов, Ирмена Чичикова, Ивайло Драгиев, Биляна Георгиева, Веселина Конакчийска, Боряна Маноилова и Николай Николаев. Сценографията и мултимедията са на Илияна Кънчева, художник на костюмите е Елис Вели, автор на музиката – Емилиян Гацов - Елби.
Спектакълът е съвместна работа на „ExodusArt“ и Театър „Азарян”, финансиран от Програма „Култура” на Столичната община и от Френския институт в България, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Премиерното представление можете да гледате на 25 септември от 19 часа в театър „Азарян”.
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg