С премиера на спектакъла „Серотонин” открива новия си творчески сезон театър „Азарян”. Постановката е на Крис Шарков, който е направил и сценичния вариант по едноименния роман на Мишел Уелбек. „Серотонин” е най-новият роман на известния френски писател – издаден е през 2019 година и за броени дни се превръща в световен бестселър.
Постановката на Крис Шарков е първи за България театрален спектакъл по текст на Уелбек.
„Мишел Уелбек е автор, който изразява най-пълно моите търсения. Това ми е любимият писател. В него намирам разбиране на проблематики, които ме вълнуват, и на целия душевен профил на съвременния човек. Човекът е абсолютно изчерпан от нови идеи и от нови надежди, той е предозирал с идеи, предозирал е с послания. Изглежда, че цялото знание на тези 2020 години има нужда от нещо съвършено ново, то е във видима криза на смисъла. За Уелбек има нужда от ново наместване на моралните ценности в целия свят, най-вече в Европа. Така че човекът, съвременният човек, се намира точно в тази фаза – между умората и отчаянието и нуждата от нещо съвършено ново”, разказа в „Артефир” Крис Шарков.
В представлението участват актьорите Васил Читанов, Ирмена Чичикова, Ивайло Драгиев, Биляна Георгиева, Веселина Конакчийска, Боряна Маноилова и Николай Николаев. Сценографията и мултимедията са на Илияна Кънчева, художник на костюмите е Елис Вели, автор на музиката – Емилиян Гацов - Елби.
Спектакълът е съвместна работа на „ExodusArt“ и Театър „Азарян”, финансиран от Програма „Култура” на Столичната община и от Френския институт в България, с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Премиерното представление можете да гледате на 25 септември от 19 часа в театър „Азарян”.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg