Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лютнята, позната и непозната – един безкраен разговор за старинната музика

Явор Генов
Снимка: yavorgenov.eu

Многоликата старинна музика с нейните образци, създадени за един, все още малко познат в България, но изящен със своята звучност инструмент, какъвто е лютнята, ще бъде представена в петъчната вечер на 25 септември, в предаването „Български изпълнители“ от 23 часа. Завесата към този безкраен музикален свят ще бъде повдигната от нашия събеседник в това вълнуващо пътуване във времето – българският лютнист и музикален медиевист в Института за изследване на изкуствата към Българската академия на науките доцент Явор Генов.

Започнал своя път в изкуството най-напред с класическа китара в музикалното училище на родния си град Стара Загора, неговият интерес към старинните струнни инструменти и музиката, създадена за тях го отвежда в класа на Якоб Линдберг, с когото работи и до днес. Той развива активна концертна дейност в областта на ренесансовата и бароковата европейска музика като лютнист, изнася редица концерти  в страната и чужбина като солист и камерен музикант.

През 2010 г. е сред избраните музиканти от цяла Европа, поканени да изнесат солов рецитал в музея за старинни инструменти Stiftelsen Musikkulturens Främjande в Стокхолм. През същата година печели конкурс за участие в концертните програми на Бароков оркестър на Европейския съюз (EUBO), дирижиран от Ларс Улрик Мортенсен, Кристина Плухар и Енрико Онофри. 

С консорт за старинна музика Concerto Antico участва в някои от най-престижните международни фестивали за старинна музика: Festival de musica antiga, Barcelona, Festival Oude muziek Utrecht и всички издания на фестивала „Изкуството на барока“ в София. Осъществява редица записи с ренесансов и бароков репертоар за Българското национално радио.

В областта на музикалната медиевистика Явор Генов работи върху изследването на латинската монодия и Грегорианския хорал, като през 2009 г. е отличен с наградата за най-млад учен към Института за изследване на изкуствата към БАН.

В предаването ще чуете интересни факти за същността и историческото развитие на лютнята, споделени от Явор Генов, както и музика, създадена за нея от майсторите на Ренесанса и Барока в негова брилянтна интерпретация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15