Гергана Мудова, гост в рубриката "Главен герой", е съосновател и програмен мениджър на фондация МУСИЗ, която се занимава с организация на изложби, лекции, дискусии, видеопрожекции и т.н. Тя е създателка на платформата "Майстори на фотографията", която представя най-значимите имена от това изкуство.
Мудова обобщава проблемите, пред които се изправи светът на изкуството, и подсказва решенията в търсене на нови начини за ангажиране на публиката.
"София успя да се докаже като културна дестинация, казва тя. Разбира се, нещата се промениха, но така е по цял свят. В града ни непрекъснато се случват културни събития, има и постоянен приток туристи - те не идват само за баровете и ресторантите. Напротив благодарение и на политиките на Столична община, акцентът на вниманието се измества и върви към интерес към културата.
Инвестициите в културния сектор намаляха, което е странно. Спонсорите оттеглиха подкрепата си. Не успяхме да постигнем баланса между американски и европейски модел на финансиране на изкуство, което е жалко, тъй като смятахме, че сме намерили баланса. Не е добре изкуството да разчита само на публично финансиране, както е във Франция например, защото става лениво. При американския модел финансирането идва само от филантропи и така се създава работещо предприятие, което се издържа и е на плюс, но пък носи риск от комерсиализиране."
От трудната ситуация, в която от една страна се избягва струпва на хора на закрито, а от друга чисто обективно липсват подходящи пространстви, отговарящи на съвременните изисквания и критерии, Мудова и фондация МУСИЗ търсят начини изкуство да се случва навън, а публиката да бъде поканена на открито.
"Пилоните пред НДК предлагат възможността да погледнем на тези стожери от миналото под друга форма – тази на изкуството. Преживяло ветровете на промяната, пространството пред НДК носи своята социокултурна история и символика на прехода. Новите течения влагат съвременен полъх в знаковото за столицата място. Правдолюб Иванов е първият участник закачил знамената на промяната. Неговите флагове са прозрачни, лишени от символика и хералдика. Инсталацията се нарича „Свободни знамена“."
Проектът, озаглавен „Форми, изкуство в публична среда“, ще се осъществи между 23 септември и 29 октомври 2020 г.
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg