Гергана Мудова, гост в рубриката "Главен герой", е съосновател и програмен мениджър на фондация МУСИЗ, която се занимава с организация на изложби, лекции, дискусии, видеопрожекции и т.н. Тя е създателка на платформата "Майстори на фотографията", която представя най-значимите имена от това изкуство.
Мудова обобщава проблемите, пред които се изправи светът на изкуството, и подсказва решенията в търсене на нови начини за ангажиране на публиката.
"София успя да се докаже като културна дестинация, казва тя. Разбира се, нещата се промениха, но така е по цял свят. В града ни непрекъснато се случват културни събития, има и постоянен приток туристи - те не идват само за баровете и ресторантите. Напротив благодарение и на политиките на Столична община, акцентът на вниманието се измества и върви към интерес към културата.
Инвестициите в културния сектор намаляха, което е странно. Спонсорите оттеглиха подкрепата си. Не успяхме да постигнем баланса между американски и европейски модел на финансиране на изкуство, което е жалко, тъй като смятахме, че сме намерили баланса. Не е добре изкуството да разчита само на публично финансиране, както е във Франция например, защото става лениво. При американския модел финансирането идва само от филантропи и така се създава работещо предприятие, което се издържа и е на плюс, но пък носи риск от комерсиализиране."
От трудната ситуация, в която от една страна се избягва струпва на хора на закрито, а от друга чисто обективно липсват подходящи пространстви, отговарящи на съвременните изисквания и критерии, Мудова и фондация МУСИЗ търсят начини изкуство да се случва навън, а публиката да бъде поканена на открито.
"Пилоните пред НДК предлагат възможността да погледнем на тези стожери от миналото под друга форма – тази на изкуството. Преживяло ветровете на промяната, пространството пред НДК носи своята социокултурна история и символика на прехода. Новите течения влагат съвременен полъх в знаковото за столицата място. Правдолюб Иванов е първият участник закачил знамената на промяната. Неговите флагове са прозрачни, лишени от символика и хералдика. Инсталацията се нарича „Свободни знамена“."
Проектът, озаглавен „Форми, изкуство в публична среда“, ще се осъществи между 23 септември и 29 октомври 2020 г.
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg