След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата – има ли стратегия Министерството на образованието за учебния процес през тази учебна година? Поглед към 125-о училище в София – защо не поставиха под карантина клас с две деца с Covid-19?
На този и на още въпроси в предаването "Нашият ден" отговаря заместник-министърът на образованието Таня Михайлова:
"Това, което е направила колегата директор на 125-о училище, е да се свърже в неделя вечер с представител на РЗИ и не е успяла. Важно е и ние, като представители на образователната система, да вземаме решения, които невинаги в момента са нормативно обосновани. В случая обаче, тъй като е било в неделя, а е трябвало да се направи проучване колко време са общували децата, трябвало е да се вземе решение, докато се произнесе институцията (РЗИ)."
"Информацията е динамична и се променя, но: Към 5 октомври към 23 ч. случаите на заразени от Covid-19 в училищата са около 95 ученици от всички 720 хиляди ученици в страната, а 52 паралелки са под карантина, брой учители – близо 0,13%. Това е много нисък процент за заболеваемостта. Запазва се 0,01% заболели ученици на фона на общата заболеваемост в страната", каза Михайлова. Тя не пропусна да апелира към децата и родителите им да избягват случайни контакти и срещи:
"Моля, особено големите ученици да си изработят един маршрут, който да бъде основно от училище – вкъщи. Ако имат други занимания, те да бъдат максимално прецизирани на места, които са силови по отношение на мерките за дезинфекция. Същият апел ми е и към колегите – да се избягват случайните места, случайните контакти. Всичко зависи от нашата отговорност и от нашата предпазливост." – подчерта Таня Михайлова и наблегна върху индивидуалния подход при спазване на задължителните мерки.
Комуникацията между институциите – РЗИ, Министерство, училище
"Много ясно разписано на сайта на Министерството на здравеопазването има кога и как се карантинират деца и учители. Комуникация между институциите – двете министерства и училищата – има, но понякога информацията не стига навреме до родителите", каза Таня Михайлова.
Има ли добра координация между училище, РЗИ и семейство? Какво се случва и къде е истината – мнението на родител на дете от 55 СУ „Петко Каравелов“ – Деница Ялъмова.
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..
За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..
За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..
Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg