Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата

Да бъдем отговорни и да не се поддаваме на паника

Снимка: БТА

След увеличаването на случаите на Covid-19 в училищата – има ли стратегия Министерството на образованието за учебния процес през тази учебна година? Поглед към 125-о училище в София – защо не поставиха под карантина клас с две деца с Covid-19?

На този и на още въпроси в предаването "Нашият ден" отговаря заместник-министърът на образованието Таня Михайлова:

"Това, което е направила колегата директор на 125-о училище, е да се свърже в неделя вечер с представител на РЗИ и не е успяла. Важно е и ние, като представители на образователната система, да вземаме решения, които невинаги в момента са нормативно обосновани. В случая обаче, тъй като е било в неделя, а е трябвало да се направи проучване колко време са общували децата, трябвало е да се вземе решение, докато се произнесе институцията (РЗИ)."

"Информацията е динамична и се променя, но: Към 5 октомври към 23 ч. случаите на заразени от Covid-19 в училищата са около 95 ученици от всички 720 хиляди ученици в страната, а 52 паралелки са под карантина, брой учители – близо 0,13%. Това е много нисък процент за заболеваемостта. Запазва се 0,01% заболели ученици на фона на общата заболеваемост в страната", каза Михайлова. Тя не пропусна да апелира към децата и родителите им да избягват случайни контакти и срещи:

"Моля, особено големите ученици да си изработят един маршрут, който да бъде основно от училище – вкъщи. Ако имат други занимания, те да бъдат максимално прецизирани на места, които са силови по отношение на мерките за дезинфекция. Същият апел ми е и към колегите – да се избягват случайните места, случайните контакти. Всичко зависи от нашата отговорност и от нашата предпазливост." – подчерта Таня Михайлова и наблегна върху индивидуалния подход при спазване на задължителните мерки.

Комуникацията между институциите – РЗИ, Министерство, училище

"Много ясно разписано на сайта на Министерството на здравеопазването има кога и как се карантинират деца и учители. Комуникация между институциите – двете министерства и училищата – има, но понякога информацията не стига навреме до родителите", каза Таня Михайлова.

Има ли добра координация между училище, РЗИ и семейство? Какво се случва и къде е истината – мнението на родител на дете от 55 СУ „Петко Каравелов“ – Деница Ялъмова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38