Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Сидеров:

У нас интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита

Снимка: www.csd.bg

Компромисите, които правим като човешки същества и като носители на лична идеология и морал. Компромиси, които XXI век сякаш изисква от нас – професионални, политически, исторически... Скандално ли е да се мълчи за ставащото в България? Все повече интелектуалци обявяват публично своята подкрепа за продължаващите протести, правителството пък обещава помощи за всички семейства с деца предизборно от бюджета за следващата година, социологическите проучвания цитират обществени нагласи, които показват, че не се познаваме добре едни други. 

Политологът и журналист Явор Сидеров коментира в "Нашият ден":

"Централната тема на този разговор не е компромисът, а е едно очевидно противопоставяне между визията за обществото и държавата има една част от обществото, и каква – друга част. Едната част, очевидно е частта на управляващите, на политическия елит, който подкрепя този начин на консумация на властта. Място за компромиси остава все по-малко. Теренът за компромиси се стеснява."

Интелектуалците и властта

"Въпросът за взаимоотношенията между интелектуалците и властта е стар и сложен и в него се вписват много теми. Една от тях е темата за дисидентството, за отсъстващото българско дисидентство по времето на комунизма, например. За купената, за хранената българска интелигенция по онова време... Сега интелигенцията има свободата да изрази своето алтернативно мнение и го прави често. Въпросът е това каква обществена тежест има. Защото в тези 30 години, които изминаха от края на комунизма, нещата се промениха до такава степен, че, за добро или за лошо, относителната тежестта на интелигенцията в обществото намаля. В страна като България, която е постигнала свободата си сравнително късно, имам предвид от Османската империя още, интелигенцията – като идея, концепция и дефиниция – е доста размита

Трябва да се прави разлика между интелигенция и интелектуалци. Интелигенцията е класа, прослойка, а интелектуалците са преди всичко индивиди и тяхната лоялност е по-скоро към някакъв вид интелектуално стремление."

За интелектуалците, за наградите и за избора, за творческата и икономическата изолация, за желанието за принадлежност към печелившата страна – можете да чуете повече в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38

Избрано: Може ли стресът да бъде полезен?

През август предаването "Време за наука" насочва вниманието към някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината Едно от тях е разговорът с младия учен Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН, който се фокусира върху ролята на стреса и как той може да бъде както вреден, така и полезен. Пешев обяснява, че стресът, макар и често..

публикувано на 20.08.24 в 11:23