Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

И победителят е...

Нобелът за литература отиде при поетесата Луиз Глюк

Снимка: Wikipedia

Нобеловата награда за литература бе присъдена на американската поетеса Луиз Глюк, "за нейния безпогрешно поетичен език, който със сурова красота превръща индивидуалното съществуване в универсално".

Луиз става шестнайсетата жена, получила Нобела за литература.

Обосновавайки решението, Андреас Олсон, председател на Нобеловия комитет, каза, че "Гласът на Глюк е откровен и безкомпромисен и е сигнал за това, че поетът иска да бъде разбран. Тя притежава хумор и хапливо остроумие.

Даже при положение че автобиографичният ѝ бекграунд заема място в творчеството ѝ, тя не е изповеден поет, а търси универсалното... Трите характеристики, които обединяват и често се повтарят в творчеството ѝ: темата за семейния живот,  суровата, но и игрива интелигентност, и изтънченото чувство за композиция".

Луиз Глюк е родена през 1943 г. в Ню Йорк в семейството на еврейски емигранти от Австро-Унгария. Учи в Колумбийския университет, но го напуска, преди да получи диплома. По-късно преподава английски в колеж в Масачузетс, става преподавател в Йейл, в Бостън и Айова. Днес живее в Кеймбридж, Масачузетс.

Глюк е член на Американската академия за изкуства и литература, канцлер е на Академията на американските поети. Носител е на няколко големи литературни награди, сред които титлата „поет лауреат на САЩ”. Носителка е и на "Пулицър" и на Националната награда за книга на САЩ, на Националния хуманитарен медал.

Ден преди обявяването на наградата, фаворитка сред букмейкърите беше Марис Конде, 82-годишната писателка от Гваделупа. Тя беше сочена като най-вероятния носител на наградата, сред останалите фаворити се открояват все женски имена: Маргарет Атууд, Людмила Улицка, Джойс Каръл Оутс, Ан Карсън.

У нас Глюк е непозната, нейни стихове са излизали в различни онлайн издания в превод на Людмила Калоянова и на Пейчо Кънев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45