Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хуморът като терапия

Шломо (Мони) Мошонов
Снимка: Eli Mohar, 2006

В Израел има едно изпитано средство срещу тъгата, предизвикана от всякакви бедствия – природни и социални – войни, епидемия, етнически конфликти. Това е хуморът. Разбира се, има просто клоунада, има и дълбока сатира, заради която неведнъж политиците са искали да затрият телевизионни или радио предавания. Но за народа това е глътката въздух, която им помага да преодолеят поредното изпитание. 

Един от най-изявените хумористи на Израел Мони Мошонов е с български корени – от Сливен. 

Комик, актьор в театъра и киното, режисьор, сценарист и телевизионен водещ, Шломо (Мони) Мошонов е роден през 1951 г. в Рамла, в семейство, което имигрира в Израел от София, България. Баща му Моше, който е учил право в София, продава текстилни стоки на пазара в Рамла. Мошонов израства в този град. След като учи драма в университета в Тел Авив, присъединява се в театъра Хайфа, като остава в групата за пет години. През 1977 г. прави първата си поява във филма "Masa Alunkot". Повече от 20 години е водещ на популярни развлекателни предавания в телевизията. През 2014 г. участва в българския филм "Пътят към Коста дел Маресме" – българското предложение за "Оскар" за „Най-добър чуждоезичен филм“.

С Мони Мошонов разговаря кор. на БНР в Тел Авив Искра Декало.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Сапунено цвете": фотографска изложба за семейните връзки и ценности

Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..

публикувано на 22.11.24 в 08:00
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30