Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Вотът за президент на САЩ не е предрешен

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога и как Covid-19 се появява в политиката и бива използван? За предизборната кампания за президентските избори в САЩ. От запитване, направено от CNN, става ясно, че 57% са заявили, че ща гласуват за Байдън, 41% – за Тръмп, а 1% за друг кандидат. 

Бившият министър на външните работи и анализатор Милен Керемедчиев коментира в "Нашият ден":

"Covid-19 от самото настъпване на пандемията в САЩ беше използван и от двете страни в началната фаза на предизборната кампания, а сега в нейния апогей това е една от основните теми. За разлика от кандидатвицепрезидентския дебат, който мина доста конструктивно, президентският не помогна по никакъв начин на американските гласоподаватели да се ориентират по-добре в предстоящите политик, които биха водили техните кандидати."

Кое ще бъде определящо в предстоящите дебати и за тези избори

"Не само американските граждани станаха много по-разделени партийно един от друг, но и медиите в САЩ станаха доста по-пристрастни – за и против Тръмп. Но нека не отписваме кандидат-президента и настоящ президент Тръмп – само припомням, че през 2016 година Хилари Клинтън водеше с 3 млн. гласоподаватели и въпреки това изгуби изборите. Така че аз по никакъв начин не смятам, че вотът е предрешен. Жалко, че на първия дебат нямаше дебат и нямаше конкретика, защото темите бяха много сериозни – за икономическото състояние, за борбата с расизма, разбира се, борбата с Cоvid-19 – и нито един от двамата говорещи не успя да прокара своята теза. Имаше препирни, спирания на разговорите...

Вторият дебат би трябвало да бъде за външната политика. Тук се очакват големите разногласия и големият сблъсък, защото кандидат-президентът Байдън има много по-различно отношение към световния ред и участието на САЩ в него."

Чуйте целия коментар на Милен Керемедчиев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Смисълът на християнската вяра в границите между живота и смъртта

Има ли нещо по-противоположно от живота и смъртта? В евангелското четиво от днешната неделя пред градските порти на Наин се срещат погребалното шествие на един младеж и шествието, предвождано от Иисус Христос, заобиколен от Своите ученици и следван от множество народ. Шествието на смъртта върви срещу шествието на живота. Винаги, когато видим..

публикувано на 06.10.24 в 09:15
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25