Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знакова изложба: ХХ век

Николай Николов-Зиков в галерия „Средец“

„След утре“, картина от Николай Николов-Зиков
Снимка: mc.government.bg

Галерия „Средец“ на Министерството на културата представя една експозиция, която може да се нарече знаменателна и знакова за българското изобразително изкуство. Това е изложбата на художника Николай Николов-Зиков, юбилейна, защото отбелязва и неговата 75-годишнина. Може да бъде видяна до 20 октомври 2020 г.

Заглавието е също знаково: ХХ век, защото посланията и естетиката на тези близо 50 картини се оказват изпреварили времето си и днес звучат актуално и модерно. Насочени срещу естетиката на тоталитарния режим, творбите на Зиков не са допускани до участия в изложби, той е бил абсолютно забраняван на нашата художествена сцена. Експозицията включва картини от 80-те години насам, портрети, рисунки, абстрактни композиции, но най-силни са тези – с лек сюрреалистичен нюанс, които разкриват самодържавието, тоталитарния режим, липсата на свобода в художествения изказ. Затова през 80-те години Николай Николов-Зиков се насочва към монументалните изкуства – металопластики, мозайки, фрески, сред които са три мозайки и металопластика в зали на стадион „Георги Аспарухов“. Основание за това му дава, че е завършил „Декоративно-монументална живопис“ в Художествената академия.

„Показвам първия период от моето творчество, защото не мога да смесвам тогавашните картини с днешните, които правя в момента. Това са моите усещания за XX век.“ – сподели Николай Николов-Зиков. За да почетат юбиляра, галерията бе изпълнена до краен предел. 

Чуйте в звуковия файл как минути преди откриването на изложбата си „ХХ век“ в зала „Средец“ представя нещата си художникът.


На откриването бе представен и луксозен каталог за Николай Николов-Зиков с аналитичен текст за неговия път в изкуството, с уводни текстове на д-р Галина Декова – „Срещу каноните на социалистическия реализъм“ и от д-р Петър Николов-Зиков – „Балада за Николай Зиков“. Съставител и цялостен оформител на изданието, с повече от 100 илюстрации е Людмил Веселинов – „Този каталог, не просто представя настоящата изложба, а да разкаже за онзи период, за онова време и даде в максимална пълнота творчеството на Зиков. Да реставрираш едно произведение на изкуството, една скулптура, една сграда не е лесно, но да реставрираш памет е възможно най-сложно. През книгата се надявам да сме успели да реставрираме тази памет за периода за отхвърлените, за изолираните художници и за автора Николай Николов-Зиков. Изложбата през образната символика дава представа за XX век.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10