Паметникът на Свободата на връх Шипка се нуждае от стабилна консервационно-реставрационна намеса, категоричен е д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“. В последните три години от музея работим за изработването на необходимите документи, за да бъде възложено изпълнението на този дълго чакан ремонт, който не е правен от близо 40 години, съобщи за БНР експертът.
В края на 2017 година става ясно, че Паметникът на Свободата на връх Шипка не е отразен на кадастралната карта. Налага се пълно заснемане на района. Следващата стъпка е издаването на Акт за публична държавна собственост, с какъвто паметникът не разполага от момента на своето построяване.
"Получихме Акта през 2018 година – уточнява д-р Чавдар Ангелов – и това ни развърза ръцете да стартираме дейностите. Изготвен е технически паспорт на обекта и задание за проектиране и предварително проучване на състоянието на паметника. Като първа крачка на този етап предстои възлагането на извършването на обследване и изработването на самия проект за реставрация и консервация."
"Паметникът е в тежко състояние, но конструктивно здрав – уточнява д-р Ангелов. – Основният проблем са материалите и тежките метеорологични условия в района на билото на Стара планина. Облицовъчният камък е водопропусклив и фугиращата смес е силно компрометирана с времето, а и не е била изпълнявана по съответните технологии. Голямата задача на проекта е да се спре именно проникването на влага в самия паметник."
Посетителите на паметника от май т.г. виждат временната предпазна ограда, която ограничава посещенията в определени зони. Дали ще бъде ограничен достъпът до него – изцяло или частично, ще бъде решено след обследването. Работи се усилено и основните затруднения не са толкова финансови, а ограниченото време за работа през годината. Температурните амплитуди са огромни, а през зимата дейностите са невъзможни.
Какво предстои за Паметника на Свободата на връх Шипка и кога ще бъде завършена реконструкцията и консервацията му – чуйте още в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg